Menü

A bojtorján – tisztítja a vért

  • Dátum: 2013.06.13., 11:17

Az első pillantásra haszontalannak és értéktelennek tűnő növény sokféle bajra jó, és hatásait már az ókorban is ismerték. Például azt, hogy remek vértisztító és vizelethajtó.

A közönséges bojtorján az őszirózsafélék családjába tartozik. Európában és Ázsiában őshonos, a kontinensek mérsékeltövi területein. Az egész világon elterjed, néhány helyen zöldségként termesztik és főzeléket készítenek belőle, de ez viszonylag ritka felhasználás módja. Elsősorban a gyökerét használják fel szárított formában.

Már több ezer éve felfedezték, hogy a bojtorján vértisztító, vizelethajtó. Használta, használja a keleti és a nyugati orvostudomány, valamint a nép gyógyászat is. Méregtelenítő hatása miatt többek között lázat, kanyarót, mumpszot és reumát kezelnek a segítségével. Külsőleg is alkalmazható: az ízületi fájdalmak mellett bőrgyulladásokra, ekcémára, pattanásokra használják borogatásként. Olajokkal előállított kivonatai jók bőr és hajápolásra, például gátolják a hajhullást.

Szárított gyökeréből teát főznek. A kiszárított és felaprított gyökeret, két-három teáskanál kell körülbelül fél liter vízhez, 15 percig kell főzni, majd utána leszűrni. Nem szabad egyszerre meginni, legalább napi három adagra érdemes bontani ezt a mennyiséget.

Fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek kiemelten ajánlják, hiszen segíti az emésztést, csökkenti az éhségérzetet, javítja a vércukoregyensúlyt és támogatja a bélflórát, ezáltal erősíti az immunrendszert.

Fotó:
www.gyurgyalog.hu

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.