Menü

A bojtorján – tisztítja a vért

  • Dátum: 2013.06.13., 11:17

Az első pillantásra haszontalannak és értéktelennek tűnő növény sokféle bajra jó, és hatásait már az ókorban is ismerték. Például azt, hogy remek vértisztító és vizelethajtó.

A közönséges bojtorján az őszirózsafélék családjába tartozik. Európában és Ázsiában őshonos, a kontinensek mérsékeltövi területein. Az egész világon elterjed, néhány helyen zöldségként termesztik és főzeléket készítenek belőle, de ez viszonylag ritka felhasználás módja. Elsősorban a gyökerét használják fel szárított formában.

Már több ezer éve felfedezték, hogy a bojtorján vértisztító, vizelethajtó. Használta, használja a keleti és a nyugati orvostudomány, valamint a nép gyógyászat is. Méregtelenítő hatása miatt többek között lázat, kanyarót, mumpszot és reumát kezelnek a segítségével. Külsőleg is alkalmazható: az ízületi fájdalmak mellett bőrgyulladásokra, ekcémára, pattanásokra használják borogatásként. Olajokkal előállított kivonatai jók bőr és hajápolásra, például gátolják a hajhullást.

Szárított gyökeréből teát főznek. A kiszárított és felaprított gyökeret, két-három teáskanál kell körülbelül fél liter vízhez, 15 percig kell főzni, majd utána leszűrni. Nem szabad egyszerre meginni, legalább napi három adagra érdemes bontani ezt a mennyiséget.

Fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek kiemelten ajánlják, hiszen segíti az emésztést, csökkenti az éhségérzetet, javítja a vércukoregyensúlyt és támogatja a bélflórát, ezáltal erősíti az immunrendszert.

Fotó:
www.gyurgyalog.hu

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.