Menü

Extrém sportok - Az ultrafutás

  • Dátum: 2013.06.26., 13:26

Az ultrafutás nem szorul bonyolult magyarázatra, mert egyszerűen minden olyan futást is nevezünk, amelynek távja meghaladja a maratont, vagyis a 42 195 métert. Igazi extrém sport, extrém sportemberekkel.

Képzeljük el: egy szép nap felkelünk és arra az elhatározásra jutunk, hogy körbefutjuk a Balatont. Persze nem szakaszonként, hanem egyszerre, egy huzamban. Ez nagyjából 212 kilométert jelent. Emberfeletti erőpróba, amit nem sokan képesek végigcsinálni. De az emberiségnek akad egy szűk rétege, amely évente egyszer meg is teszi.

Közép-Európa egyik leghosszabb futóversenyén, az Ultrabalatonon Tihanyból Tihanyig futnak az ultrafutók és a leggyorsabbak közel egy nap alatt, 21-23 óra alatt teljesítik is a távot.

Az ehhez hasonló ultrafutó versenyek lényege, hogy a számunkra autóval is hosszúnak mondott távot egy huzamban, egyszerre teljesítsék a résztvevők. Ez a táv lehet, mondjuk 100 kilométer, vagy 100 mérföld, de persze kevesebb és több is.

Az ultrafutásnak azonban más formái is léteznek. Hazánk egy másik, ugyancsak komoly érdeklődésre számottevő viadala szintén a Balatonhoz kötődik. A Balaton Maraton lényege, hogy az előbb említett, 212 kilométeres távot részekre osztva, négy nap alatt tudják le a nevezők. Ez sem hétköznapi futás, hiszen napi 40-60 kilométer vár az eltökélt sportemberekre.

Hasonló szisztéma alapján bonyolítják le a Bécs-Pozsony-Budapest Szupermaratonit is, ahol valamivel hosszabb, 317 kilométeres út vár az indulókra öt nap alatt.

Az ultrafutás újabb érdekes változata az, amikor a futók azon versengenek, adott idő alatt ki képes nagyobb távot megtenni. Magyarországon például hat, vagy tizenkét órás országos bajnokságot is tartanak. Itt általában a versenyzőknek egy nagyjából egy kilométer hosszú körpályán kell futnia, s értelemszerűen az nyer, aki adott idő alatt több kört teljesít. De a képzeletünk ne torpanjon meg hat, esetleg tizenkét óránál: létezik 24, 48 és 72 órás változat is.

Külföldön pedig  olyan extrém futófesztiválokat is rendeznek, ahol extrém körülmények között kell teljesíteni a kijelölt távot, például a hegyekben, vagy a sivatagban.

Szólnunk kell még a világ leghosszabb ultrafutó vetélkedőjéről is, amely az úgynevezett Self-Transcendence 3100 Mile elnevezést kapta, mi magyarul úgy hangzik, Öntúlszárnyalás 3100 mérföldön. Ez 4988,97 kilométert jelent. Minden évben a Sri Chimnoy Marathon Team rendezi New Yorkban és június végétől, augusztus elejéig tart. Egy 833 méteres körön futnak a résztvevők és meghatározott, 50 nap áll a rendelkezésükre, hogy legyőzzék a 3100 mérföldet. Ez azt jelenti, hogy naponta legalább 98 kilométert kell futniuk. Érdekesség, hogy a futók legtöbbje a 4988,97 kilométer után nem áll meg, hanem hozzátesz közel 12 kilométert, hogy elérje az 5000 kilométert. Ennek a megméretésnek is akadt már magyar indulója, sőt 1998-ban Sipos István világcsúccsal nyert, 46 nap alatt ért célba. Ma már 41 nap a rekord, ezt egy német úriember, Wolfgang Schwerk tartja.

De vajon milyen elszántság, akaraterő, küzdeni tudás hajtja ezeket a nőket, férfiakat? Milyen fizikai erő, állóképesség szükséges ahhoz, hogy valaki ezeket a félelmetes távokat legyőzze? Van, aki szerint a fizikai felkészültség csak másodlagos, mert minden fejben dől el. Az akaratunkkal, az elménkkel tudunk továbblépni egy olyan szintre, ahol már nem számít a test, az erő, az edzettség, csak az összpontosítás, a gondolatok a tisztasága. Vagyis az embert az érzelmi, a spirituális tartalékait használja fel ahhoz, hogy legyőzze a kilométereket és ezzel együtt önmagát is.

Fotó:
sxc.hu

Tavaszi túrák – A természet újjászületésének jegyében

Ahogy elolvad a hó, és egyre melegebb sugarakkal simogat a nap, a természet új életre kel. A tavasz az egyik legszebb időszak a túrázásra: virágba borult mezők, madárcsicsergés, friss levegő és pezsgő erdők várnak ránk minden lépésnél. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány inspiráló tippet és hasznos tanácsot a tavaszi túrákhoz.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.