Extrém sportok: a bungee jumping
- Dátum: 2013.08.02., 16:11
A bungee jumping, magyarul kötélugrás lassan két évtizede ismert extrém sport hazánkban. Igazából az ugrás olyan élmény, amelyet életed végéig nem versz ki a fejedből.
A bungee jumpingosok legtöbbször egy magas hídról, vagy daruról vetik magukat a mélybe, zuhannak a föld felé, de a becsapódást a lábukra erősített rugalmas kötél megakadályozza. A zuhanás közben az ugrók sebessége elérheti akár a 100 kilométer/órás sebességet is. Ennyit szikáran és tömören a bungee jumpingról.
A lényeg azonban az élmény. Az adrenalin fröccs, amely elönti az ugró agyát és meghatározó pillanatokat ad egy egész életre.
Soha nem fogom elfelejteni, amikor nagyjából 15 évvel ezelőtt közismert lett a bungee jumping itthon is. Balatonfüreden is felállítottak egy nagy darut és ott is ki lehetett próbálni ezt a különleges sportot. Persze a legtöbb nagymenő azonnal tudni akarta, milyen is a mélybe vetni magát, de nem mindenki járt sikerrel.
Láthatóan szinte mindenkinek megremegett a lába, amikor ott állt a daru szélén és azon morfondírozott, hogy vajon élve megússza-e a mutatványt. Sokakat az bizonytalanított el, hogy önként és dalolva kellett a mélybe ugrani, ehhez kellett egy akkora adag bátorság, ami bizony nem mindenkiben volt meg.
Előfordult, hogy aki leugrott azt mondta, soha többé nem akarja átélni azt, amikor a kötél visszarántja, mások viszont úgy fogalmaztak, csakis csukott szemmel lehet ezt végigcsinálni, különben röpke pillanat alatt az ember beleőszül a tudatba, hogy százzal száguld a föld, a víz, vagy bármi más felé.
A bátrak és adrenalin függők persze nem álltak meg egynél, akadt olyan is, aki a katapultos változatot is kipróbálta. Ebben az esetben lentről lőnek ki, de persze a vége ugyanaz lesz és himbálózol a levegőben a testedre erősített kötélen lógva.
A világon ismert legmagasabb ugrópont 216 méter magas és Dél-Afrikában található meg. A legtöbb ugrás rekordját pedig egy ausztrál férfi tartja, aki 24 óra alatt 103-szor ugrott le egy 43 méter magas hídról.
Fotó:
pixabay.com
Tavaszi túrák – A természet újjászületésének jegyében

Ahogy elolvad a hó, és egyre melegebb sugarakkal simogat a nap, a természet új életre kel. A tavasz az egyik legszebb időszak a túrázásra: virágba borult mezők, madárcsicsergés, friss levegő és pezsgő erdők várnak ránk minden lépésnél. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány inspiráló tippet és hasznos tanácsot a tavaszi túrákhoz.
Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.