Menü

Extrém sportok: a bungee jumping

  • Dátum: 2013.08.02., 16:11

A bungee jumping, magyarul kötélugrás lassan két évtizede ismert extrém sport hazánkban. Igazából az ugrás olyan élmény, amelyet életed végéig nem versz ki a fejedből.

A bungee jumpingosok legtöbbször egy magas hídról, vagy daruról vetik magukat a mélybe, zuhannak a föld felé, de a becsapódást a lábukra erősített rugalmas kötél megakadályozza. A zuhanás közben az ugrók sebessége elérheti akár a 100 kilométer/órás sebességet is. Ennyit szikáran és tömören a bungee jumpingról.
A lényeg azonban az élmény. Az adrenalin fröccs, amely elönti az ugró agyát és meghatározó pillanatokat ad egy egész életre.

Soha nem fogom elfelejteni, amikor nagyjából 15 évvel ezelőtt közismert lett a bungee jumping itthon is. Balatonfüreden is felállítottak egy nagy darut és ott is ki lehetett próbálni ezt a különleges sportot. Persze a legtöbb nagymenő azonnal tudni akarta, milyen is a mélybe vetni magát, de nem mindenki járt sikerrel.
Láthatóan szinte mindenkinek megremegett a lába, amikor ott állt a daru szélén és azon morfondírozott, hogy vajon élve megússza-e a mutatványt. Sokakat az bizonytalanított el, hogy önként és dalolva kellett a mélybe ugrani, ehhez kellett egy akkora adag bátorság, ami bizony nem mindenkiben volt meg.

Előfordult, hogy aki leugrott azt mondta, soha többé nem akarja átélni azt, amikor a kötél visszarántja, mások viszont úgy fogalmaztak, csakis csukott szemmel lehet ezt végigcsinálni, különben röpke pillanat alatt az ember beleőszül a tudatba, hogy százzal száguld a föld, a víz, vagy bármi más felé.
A bátrak és adrenalin függők persze nem álltak meg egynél, akadt olyan is, aki a katapultos változatot is kipróbálta. Ebben az esetben lentről lőnek ki, de persze a vége ugyanaz lesz és himbálózol a levegőben a testedre erősített kötélen lógva.

A világon ismert legmagasabb ugrópont 216 méter magas és Dél-Afrikában található meg. A legtöbb ugrás rekordját pedig egy ausztrál férfi tartja, aki 24 óra alatt 103-szor ugrott le egy 43 méter magas hídról.

Fotó:
pixabay.com

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.