Menü

Extrém sport: Barlangászat

  • Dátum: 2013.08.16., 11:35

A barlangászat végigkíséri az emberiség történelmét, csak ami az őskorban lakóhely volt ma már extrémsport helyszín.

A késő középkortól kezdve az emberiséget már tudományos szempontból is érdekelte a Föld belseje, mélye, a barlangok megismerése, felfedezése. A folyamat igazából a 19. század végén, a megfelelő eszközök rendelkezésre állását követően indult el. Nem sokkal később már turisztikai célokkal is szálltak emberek a mélybe, a jelenség napjainkban tetőzik, nagyon sokakat érdekel a barlangászat, amelyre szabadidős tevékenységek, egyesületek épülnek, specializálódnak.

Természetesen a legtöbben egy már ismert, felfedett barlangot járnak be, ez a barlangtúrázás. Persze ehhez is kell felkészültség, tudás, fizikum és kitartás. A barlangászok jellemzően nehéz terepen, körülmények között tevékenykednek, a sportág elsősorban csoportos, így erősíti a csapatszellemet, fejleszti a másokkal való együttműködés képességét. Nem véletlenül szokott céges csapatépítők programja lenni.

A barlangászok különböző szintű képzést kapnak, az alapfokútól a kutatásvezetőig. A barlangkutatók igazi felfedezők, akik kemény, fáradtságos és akár több évig tartó munkát végeznek egy-egy képződmény, járat megismerésével, feltérképezésével.

A sportág nem veszélytelen, de megfelelő szakember vezetésével, valamint profi felszereléssel a kockázatokat minimálisra lehet csökkenteni. Akinek nincs klausztrofóbiája, legalább egyszer mindenképpen érdemes kipróbálnia egy barlangtúrát, ugyanis a fizikai és a lelki erőkifejtés mellett igazi természeti szépségekkel, különlegességekkel ismerkedhetünk meg a mélyben.

Fotó:
sxc.hu

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.