Csípős gyógynövény
- Dátum: 2013.09.14., 23:14
- csalán, egészséges, életmód, étel, felhasználás, gyógynövény, hatásos, sokféle, sokoldalú
A csalán az egyik legsokoldalúbban felhasználható gyógynövényünk, amelyből nemcsak teát, hanem tinktúrát, levest, főzeléket, mártást, vagy éppen ülőfürdőt is készíthetünk.
A csalánt igen régóta használja a magyar népi gyógyászat. Rendkívül sokoldalú növény, amelyet kora tavasztól késő őszig szüretelhetünk. A kisgyerekek elsősorban arról ismerik, hogy csíp, ám éppen ezen tulajdonsága miatt már a rómaiak is használták reumás betegek fájdalmainak enyhítésére. A fájó testrészt alaposan megcsapkodták, paskolták a csípős csalánlevelekkel, amik az adott testrészen órákon át tartó melegség érzetet biztosítottak, ráadásul a levelekből távozó anyagok felszívódva enyhítették a fájdalmat.
A csalánból készült tea ugyancsak segít a reumásoknak, az ízületi bántalmakon, a köszvényen, ugyanakkor igen erős vízhajtó hatású is. Erős vértisztító, vérképző, az immunrendszer működését is erősíti, serkenti. Különböző bőrbajoknál, ekcémánál, pattanásos bőrnél is alkalmazhatjuk a belőle készült főzetet. Jó hatással van az emésztésre, kifejezetten ajánlott a vesekőtől szenvedőknek. A vérszegények csakis csalán teát igyanak, mert igen magas a vastartalma.
A csalán főzetét hajápolásra is használhatjuk, de akár ülőfürdőt is készíthetünk belőle.
Otthon érdemes szárítva tárolni. Ehhez nem kell mást tennünk, mint a csalán friss hajtásait begyűjteni, majd megszárítani, aztán ezt beletenni egy dunsztos üvegbe. Ebből bármikor főzhetünk teát. Forraljunk vizet, amikor lobog, tegyünk bele két csipetnyit a szárított csalánból, majd fedjük le és hagyjuk állni negyedórán keresztül. Friss csalánból is készíthetünk teát, hasonló eljárással, sokkal intenzívebb ízű teát kapunk belőle.
A csalán leveleit a házi kiskertekben permetlének is használják. Ehhez nem kell mást tennünk, mint négy-öt szál csalánt beáztatni tíz napra egy vödör vízbe. Ha letelt a tíz nap, utána bátran permetezhetünk vele, kiváló a tetvek és krumplibogarak ellen is.
A gyökeréből pedig értékes tinktúrát készíthetünk. Daraboljuk fel, majd tegyük bele két deci pálinkába és hagyjuk lezárva legalább két hétig. Az így kapott tinktúrát külsőleg alkalmazzuk elsősorban.
A csalánból sok helyütt levest, főzeléket főznek, de tésztához mártást is készítenek belőle. A csalánturmix is igen tápláló finomság, amit citrommal, mézzel érdemes ízesíteni.
Fotó:
pixabay.com
Lábápolási kisokos
Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.
Arcápolási rutin a hideg hónapokra
Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!
Így tisztítsd a májad természetes úton
Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.
A cinkhiány tünetei és kezelése
Bár a cinkről talán ritkábban esik szó más ásványi anyagokhoz – vagy akár a vitaminokhoz – képest, valójában igen fontos, hiszen a második legnagyobb mennyiségben megtalálható nyomelem a szervezetünkben a vas után. Nagyjából száz enzim működéséhez járul hozzá.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.