Menü

Miért sír a csecsemő?

A csecsemők sírása erőteljes hatással van azokra, akik hallják. Vizsgálatok is bizonyítják, hogy a csecsemősírásra a szülőkön a szorongás élettani jelei mutatkoznak, és megfogalmazódik a nyugtalanító kérdés: miért sír a csecsemő.

Sokszor érhető okból sírnak a csecsemők. Azért, mert fáj a hasuk, vagy éhesek, az is lehet, hogy fáradtak, de a teli pelenka is nyűgössé teheti őket. Ennek ellenére sok nő számol be (sokszor szégyenkezve) arról, hogy úgy érzi néha minden ok nélkül sír kisbabájuk.

Szögezzük is le mindjárt, hogy minden kisbaba sír néha azonosítható indok nélkül, főként az élet első két hónapjában. A legtöbb anya pánikszerűen igyekszik rájönni a sírás okára, majd ha már minden szükségesnek vélt dolgot megtett (például szoptatás, pelenkacsere), akkor következnek a különböző megnyugtató technikák. Például ringatás, paskolás, ölelgetés. Szakemberek szerint a vállra támasztott helyzet legtöbb esetben hatékony a sírás megállításában. Érdekesség, hogy sokszor a pelenkacserénél, nem feltétlenül a tiszta pelus a megnyugvás fő oka, hanem a kézbevétel hat pozitívan a síró csecsemőre.

A sikeres nyugtató technikák közös jellemzője, hogy mindegyik megzavarja a csecsemő sírásának ritmusát.  Összességében persze minden anya rájön előbb vagy utóbb, hogy saját gyermekénél, melyik módszer működik igazán.

A jó hír az, hogy kettő és négy hónapos kor között már csökken az ahhoz szükséges idő, hogy a síró csecsemőt édesanyja megnyugtassa. Ebben a változásban nemcsak annak van szerepe, hogy az anya egyre jobban ráhangolódik gyermekére, vagy egyre kifinomultabb, rutinosabb technikákkal él. A szakemberek szerint ez az átmenet az érzelmek önszabályozásának kezdetét jelzi.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.