Menü

Védőfalak a stressz ellen

A stressz természetes velejárója az emberi életnek. Kiiktatni életünkből nemcsak, hogy nem lehet, de nem is érdemes, mivel fontos funkciót tölt be. Ahogy korábbi cikkünkben már részletesen kifejtettük, tulajdonképpen a környezettel való érintkezésünk során belső aktivációs szint változásáról van szó. Olyan fiziológiai, pszichológiai és viselkedéses válaszokról, amelyek az élethelyzetekhez való alkalmazkodást segítik.

Ugyanakkor a mai életvitel sok esetben olyan nagymértékű, és folyamatos stressz terhelést eredményez, melynek egészség károsító hatása nem elhanyagolható. A stressz tehát természetes része az emberi életnek, ennek megfelelően mindenki rendelkezik valamilyen módszerrel, amely a stresszel való megküzdést segíti. Ezek automatikus mechanizmusok, melyet minden különösebb megfontolás nélkül alkalmazunk bizonyos helyzetekben. Ezek a technikák lehetnek hasznosak vagy kevésbé hasznosak is. Az egészségre káros stressz ellen viszont tudatosabban kell fellépnünk!

Mi összeszedtünk néhány olyan módszert, melyek megvalósításához nem szükséges semmilyen szaktudás, mégis hatékonyan vethetőek be a túlzott stressz káros hatásai ellen.

Talán sokan nem gondolnánk, de másoktól való segítségkérés szinte a legelemibb problémamegoldó módszer a hétköznapokban. Ismerjük fel azokat a helyzeteket, amelyek meghaladják megoldó képességünket, vagy legalábbis olyannyira igénybe veszi energiáinkat, hogy az már káros. Az persze kulturálisan meghatározott, hogy mennyire szeretünk segítséget kérni. Azonban ahelyett, hogy a segítségkérést a gyengeség jeleként könyvelnénk el, gondoljunk rá úgy, mint hasznos stressz-kezelési technikára.

Közhelyes tanácsnak tűnhet, de bizonyított tény, hogy a rendszeres mozgás, feszültségcsökkentő hatása révén szintén kompenzálja a túlzott stresszhatást.  Emellett ügyeljünk arra, hogy rendszer legyen életünkben, melynek fontos eleme a pihentető alvás.

Szakemberek szerint a naplóírás is egy hasznos módszer lehet, hiszen segít rendszerezni, átgondolni problémáinkat és emellett fejleszti az önismeretet is.

Természetesen vannak úgynevezett pszichológiai stresszcsökkentő technikák is, ezek elsajátítása főleg akkor szükséges, ha például életvitelünk fokozottan stressz veszélyes. Na, persze az életmód változtatás nem feltétlenül kerülhető el, és az előzőekben megemlített hétköznapi módszerek is sokat segíthetnek.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.