A házasság tényleg leszoktathatja a férfiakat a házimunkáról? Mi az igazság?
- Dátum: 2013.10.05., 19:50
- amerikai egyetem, házasság, házimunka, szociológus, tanulmány, vizsgálat
Egy közelmúltban végzett tanulmány szerint a férfiak a házasság előtt több házimunkát végeznek el otthon és sokkal segítőkészebbek, mint az esküvő után. Ezt a felmérések eredményei is alátámasztották. Bár a férjek természetesnek tartják, hogy az együttélés során nincsenek férfi és női feladatok, ám az tény, hogy a gyengébbik nem képviselői mégis kétszer annyi házimunkát végeznek el, mint a férjek. Bár lehet, ez idő alatt a fiúk a bányában dolgoznak…
Rengeteg nő tapasztalta már azt, hogy férje a kapcsolatuk első időszakában sokkal többet segített neki a háztartási munkában, az házasság megkötése óta azonban túlnyomó részt a feleségre marad a mosogatástól elkezdve, a takarításon át még akár a főzés is, pedig köztudott, hogy a legjobb szakácsok viszont a férfiak közül kerül ki. És mégis…
Egy amerikai egyetemen dolgozó szociológus professzor és munkatársai azt vizsgálták, hogy mennyire veszik ki aktívan részüket a házimunkából azok a férfiak és férjek, akik állandó napi kapcsolatban élnek feleségükkel és barátnőjükkel. Ezt a vizsgálatot huszonnyolc, a fejlett országokhoz tartozó társadalmakban, többek közt Magyarországon is elvégezték. Ezzel a felméréssel, több mint 17 000 embert - férfiakat és nőket – kerestek meg, és érdeklődtek szokásaikról. Az együtt élő párokból mindig csak az egyik felet kérték meg, hogy nyilatkozzon és töltse ki a kérdőívet, s válaszoljon azokra a kérdésekre, melyek főként arra irányultak, hogy mennyit dolgozik ő és társa a háztartásban. Azt is vizsgálták, hogy az elvégzett otthoni munka mennyisége függ-e a férfi jövedelmi viszonyaitól és attól, hogy szerinte nemek szerint besorolható-e, hogy ki mennyi házimunkát végez.
A tényekkel alátámasztott eredmények azt mutatták, hogy a még „csak” barátnőjükkel együtt élő férfiak nagyságrendekkel több házimunkát végeznek, mint házasságban élő fajtársaik. Míg a feleségek sokkal több időt töltenek takarítással, mosással és más napi foglalatossággal, mint azok a társaik, akik még nem mentek férjhez. A tehát nők tehát általában véve jóval több házimunkát végeznek. Eszerint a nők átlagosan összesen huszonegy órát főznek, mosnak, takarítanak egy hét alatt, ez időtartam alatt partnerük kevesebb, mint felét, alig kilenc órát áldoz erre a tevékenységre. A kérdésekre kitöltése után, az adott válaszokból kiderült, hogy az összes házimunka 74 százalékát végzik el a nők, és csak 32 százalékát a férfiak. (az összeg azért nem 100%, mert a pároknak csak az egyik tagját kérdezték meg a felmérésben). Fény derült arra is, hogy a nívósabb jövedelemmel rendelkező férfiak rendszerint kevesebbet segítenek feleségüknek, mint a szerényebb fizetéssel rendelkező férjek…
Tessék uraim, itt az alkalom, hogy bizonyítsák a gyengébb nemnek, hogy ez a felmérés csak valami tévedés lehet!
Fotó:
sxc.hu
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.