Miért halt meg a madárember?
- Dátum: 2013.10.12., 11:50
- ejtőernyő, extrémsport, haláleset, Kováts Viktor, madárember, wingsuit
Kováts Viktor extrémsportoló kedden Kínában vesztette életét. A wingsuit világbajnokságra készülő Kováts valószínűleg hibázott egy gyakorlóugrásnál, az viszont biztos, hogy technikai problémái adódtak.
A wingsuit az egyik legveszélyesebb extrémsport. Az ugrók speciális szárnyasruhában vetik magukat több száz méter magasságból a mélybe, majd később ejtőernyőjüket kinyitva érkeznek a földre. A sportág rendkívül látványos, főleg, hogy az azt űzők évről-évre igyekeznek minél nehezebb ugrásokat, ötletesebb trükköket kitalálni. A sportolók természetesen tisztában vannak a kockázatokkal. Sok a baleset és a halálozások száma is kiemelkedően magas. Ezek miatt az utóbbi időben új szabályokkal igyekeztek biztonságosabbá tenni az ugrásokat. Akad hely, ahol be is tiltották őket, persze ez inkább vonzó, mint taszító tényező szokott lenni.
Tisztában volt a veszéllyel Kováts Viktor is, hiszen több ismerőse, és barátja is wingsuit gyakorlás közben hunyt el. Profizmus ide, vagy oda általában az extrém sportolókra nem jellemző, hogy az évek során óvatosabbakká váljanak, és az, hogy valaki felhagyjon tevékenységével, igen ritka. Hiszen ők szinte mindannyian valamiféle szabadságkeresés miatt választották a veszélyes hobbit, ami által szinte pótolhatatlan élményekhez jutnak. Másutt nem találják meg igazi önmagukat. Az extrémsportolók nem véletlenül választják életformájukat, ezt el kell fogadni. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy az ő életük, életfelfogásuk nem átlagos. A veszély, a kihívás az életük.
Állítólag pontosan ilyen típus volt Kováts Viktor is, aki a világbajnokság szervezői szerint hibázott, az ejtőernyője viszont biztosan nem nyílt ki. Az biztos, hogy a hegymászó Erőss Zsoltéhoz hasonlóan az ő halálát is vita fogja majd övezni. Pedig semmi mást nem csinált, mint a saját útját követte.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!