Menü

Extrém sportok: A grappling

A grappling egyre népszerűbb küzdősport hazánkban. Az első magyar bajnokságot ugyan mindössze három évvel ezelőtt bonyolították le, azonban azóta töretlen a sportág fejlődése.

A grappling elnevezése - talán ezt már sokan kitalálták - az angolból ered. Az angol to grapple ige annyit tesz dulakodik. A grappling azonban nem egyszerű dulakodás, a birkózásból, a cselgáncsból, a jujitsuból és a szambóból alakult ki, ezek technikáit, szabályait ötvözi, kizárva az ütést és rúgást. Ebben a sportban döntetlen nincs. A lényeg, hogy a versenyzők az ellenfél eldobását, vagy egyéb módon való földre vitelét követően földharcban, a szőnyegen, speciális fogásokkal, elsősorban kar- és lábkulcsok segítségével a harc feladására kényszeríti riválisát. Ezt elérheti fojtással, kar-, vagy lábfeszítéssel is. A feladás jelezhető kézzel, lábbal, vagy hangadással is.

A szakág önmagát a Mixed Martial Arts (MMA, vagyis kevert, illetve vegyes harcművészetek) önvédelmi ágazati között határozza meg.

A grapplingnek létezik egy biztonságos és amatőrök által is gyakorolható formája, az úgynevezett combat grappling. Itt kötelező védőfelszereléssel és korlátozott támadási lehetőséggel életszerű küzdelmi helyzetekre készülhet fel a sportoló.

A profik számára többféle kategóriát is kínál a sportág, ahol a ruházat és az alkalmazható technikai repertoár is más és más.

Érdekesség, hogy míg az első grappling világbajnokságot 2008-ban rendezték meg és ott a magyar csapat a nemzetek rangsorában az előkelő 14. helyen végzett, addig 2010-ig kell várni arra, hogy az első magyar grappling bajnokságot hazánkban megrendezzék. Most, 2013-ban nagyjából harminc olyan klubról tudunk, ahol grapplingezni lehet. Fontos, hogy 2009-től már hivatalosan is képeznek itthon grappling edzőket, versenybírókat is.

Fotó:
hajráveszprém.hu

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.