Amikor a baba „mondja meg”, hogy ki mennyit és mikor alszik
- Dátum: 2013.10.25., 19:20
- alvási szokások, biztos kötődés, csecsemő, újszülöttek alvásigénye
Gyakran kritikus pontot jelent a csecsemő alvási szokásai. Az újdonsült szülőket foglalkoztatja, hogy mennyit és mikor kellene aludnia kisbabájuknak. Ráadásul a háttérben azért az sem mindegy, a szülők hogy tudják kezelni, pontosabban, hogy tudnak alkalmazkodni babájuk alvási szokásaihoz.
Az újszülöttek alvásigénye igencsak másképp alakítja a mindennapokat. Kétszer annyit alszanak, mint a felnőttek, és ezt több rövidebb ciklusban teszik. Ráadásul az alvásciklusok (REM és mélyalvás) mintázata is változó az életkornak megfelelően. Az újszülöttek például az alvásidejük felét REM- alvással töltik. Ebben a fázisban az agy nagyon aktív, kapcsolatba hozható a tanulási folyamatokkal. Ez nem véletlen, a kisbabáknak ugyanis rengeteg új információt kell naponta feldolgozniuk.
Ezeknek a folyamatoknak a megértése talán segít a szülőknek abban, hogy megértően alkalmazkodjanak a kisbaba alvásigényeihez igazított napi rutinhoz. Néhány alapvető praktikát is összeszedtünk, ami ezt az alkalmazkodást segítheti. Érdemes a szülőknek felváltva lenni a kicsivel, fontos, annak érdekében, hogy az alváshiány és a fáradtság egyiküknél se érje el a kritikus pontot. Főleg eleinte minden házi munkát a háttérbe kell szorítani, aludjunk akkor, amikor a baba is alszik. Kérjünk segítséget a családtagoktól vagy barátoktól az otthoni feladatok elvégzésében.
Az a család, ahol figyelembe veszik és elfogadják a kisbaba érzelmi igényeit és fizikai szükségleteit, olyan biztonságos környezetet jelent, amely lehetővé teszi a biztos kötődés kialakulását. A szülőknek bizony alkalmazkodniuk kell, például azzal, hogy a babának megfelelően alakítanak a körülményeken.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?