Menü

Amikor a baba „mondja meg”, hogy ki mennyit és mikor alszik

Gyakran kritikus pontot jelent a csecsemő alvási szokásai. Az újdonsült szülőket foglalkoztatja, hogy mennyit és mikor kellene aludnia kisbabájuknak. Ráadásul a háttérben azért az sem mindegy, a szülők hogy tudják kezelni, pontosabban, hogy tudnak alkalmazkodni babájuk alvási szokásaihoz.

Az újszülöttek alvásigénye igencsak másképp alakítja a mindennapokat. Kétszer annyit alszanak, mint a felnőttek, és ezt több rövidebb ciklusban teszik. Ráadásul az alvásciklusok (REM és mélyalvás) mintázata is változó az életkornak megfelelően. Az újszülöttek például az alvásidejük felét REM- alvással töltik. Ebben a fázisban az agy nagyon aktív, kapcsolatba hozható a tanulási folyamatokkal. Ez nem véletlen, a kisbabáknak ugyanis rengeteg új információt kell naponta feldolgozniuk.

Ezeknek a folyamatoknak a megértése talán segít a szülőknek abban, hogy megértően alkalmazkodjanak a kisbaba alvásigényeihez igazított napi rutinhoz. Néhány alapvető praktikát is összeszedtünk, ami ezt az alkalmazkodást segítheti. Érdemes a szülőknek felváltva lenni a kicsivel, fontos, annak érdekében, hogy az alváshiány és a fáradtság egyiküknél se érje el a kritikus pontot. Főleg eleinte minden házi munkát a háttérbe kell szorítani, aludjunk akkor, amikor a baba is alszik. Kérjünk segítséget a családtagoktól vagy barátoktól az otthoni feladatok elvégzésében.

Az a család, ahol figyelembe veszik és elfogadják a kisbaba érzelmi igényeit és fizikai szükségleteit, olyan biztonságos környezetet jelent, amely lehetővé teszi a biztos kötődés kialakulását. A szülőknek bizony alkalmazkodniuk kell, például azzal, hogy a babának megfelelően alakítanak a körülményeken. 

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?