Menü

Amikor a baba „mondja meg”, hogy ki mennyit és mikor alszik

Gyakran kritikus pontot jelent a csecsemő alvási szokásai. Az újdonsült szülőket foglalkoztatja, hogy mennyit és mikor kellene aludnia kisbabájuknak. Ráadásul a háttérben azért az sem mindegy, a szülők hogy tudják kezelni, pontosabban, hogy tudnak alkalmazkodni babájuk alvási szokásaihoz.

Az újszülöttek alvásigénye igencsak másképp alakítja a mindennapokat. Kétszer annyit alszanak, mint a felnőttek, és ezt több rövidebb ciklusban teszik. Ráadásul az alvásciklusok (REM és mélyalvás) mintázata is változó az életkornak megfelelően. Az újszülöttek például az alvásidejük felét REM- alvással töltik. Ebben a fázisban az agy nagyon aktív, kapcsolatba hozható a tanulási folyamatokkal. Ez nem véletlen, a kisbabáknak ugyanis rengeteg új információt kell naponta feldolgozniuk.

Ezeknek a folyamatoknak a megértése talán segít a szülőknek abban, hogy megértően alkalmazkodjanak a kisbaba alvásigényeihez igazított napi rutinhoz. Néhány alapvető praktikát is összeszedtünk, ami ezt az alkalmazkodást segítheti. Érdemes a szülőknek felváltva lenni a kicsivel, fontos, annak érdekében, hogy az alváshiány és a fáradtság egyiküknél se érje el a kritikus pontot. Főleg eleinte minden házi munkát a háttérbe kell szorítani, aludjunk akkor, amikor a baba is alszik. Kérjünk segítséget a családtagoktól vagy barátoktól az otthoni feladatok elvégzésében.

Az a család, ahol figyelembe veszik és elfogadják a kisbaba érzelmi igényeit és fizikai szükségleteit, olyan biztonságos környezetet jelent, amely lehetővé teszi a biztos kötődés kialakulását. A szülőknek bizony alkalmazkodniuk kell, például azzal, hogy a babának megfelelően alakítanak a körülményeken. 

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.