Menü

Olajos magvak – a kesudió és a mandula

Az olajos magvakról legtöbbször a nassolás jut eszünkbe, de mivel magas a zsírtartalmuk, napjainkban többnyire kizárjuk őket az étrendünkből, s főként valamilyen kikapcsolódás (mozi, sportesemény megtekintése, vagy baráti családi összejövetelek) közben csipegetünk belőlük. Ha rákaptunk az ízekre, akkor viszont nehéz abbahagyni… De minden rosszban van valami jó, ezért nem árt, ha tudjuk, hogy az olajos magvak gazdag vitamin-és ásványi anyag-források, így nem árt máskor is beiktatni az étrendünkbe, és fogyasztani belőlük.

Az olajos magok túlnyomó része nagy mennyiségben tartalmaz B-vitamint és magnézium tartalmának következtében jótékony hatással van stresszes életmódunkra, feloldja az idegi fáradtságot, s energiát ad a szervezetnek a napi kimerültség után. Ezek a magok pucolás után önmagukban is fogyaszthatóak, de alkalmasak növényi olajok és növényi tejek készítésére, melyek allergia vagy tejcukor érzékenység esetén tejpótlóként szolgálnak az azokat fogyasztóknak. Különösen diétázóknak, sportolóknak, fogyókúrázóknak, valamint vegetáriánusoknak ajánlottak ezek a készítmények. Az olajos magvak magas fehérjetartalma még a húsokéval is versenyre kel, ilyen pl.: a mandula vagy a dió. Szív-és érrendszeri megbetegedések elleni jótékony hatásuk régóta ismert, és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását is jelentősen csökkenti a rendszeres fogyasztásuk. A bennük található illóolajok gazdag antioxidánsok, így segítenek a szabad gyökök elleni harcban is.

Egyik ilyen egzotikusnak számító, ízletes olajos mag a kesudió. Fogyasztása rendkívül hasznos a különböző rákos megbetegedések megelőzése szempontjából, emellett sejtmegújító hatása is van. Csonterősítő hatású, kiemelkedően magas kalcium tartalma miatt, kimondottan használ a hajnak és a bőrnek is. Emellett tartalmaz még foszfort, magnéziumot, vasat, rezet, cinket és szelént. Kiemelkedően magas a keményítő- és zsírtartalma, ezért fogyókúra esetén nem árt módjával fogyasztani. Gyorsítja a sebek gyógyulását, javítja az agyműködést és erősíti a szervezet, fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét.

Mostanában – tán nem véletlenül – nagy népszerűségnek örvend a Paleolit táplálkozás, aminek egyik fontos összetevője például a mandula. Ez az egyik legismertebb és legsokoldalúbban felhasználható olajos mag. Magas ásványi anyag és vitamin tartalma közül kiemelkedik az E vitamint, mely amellett, hogy méregtelenít, ellenálló képességünket is meghatványozza. Jelentős B vitaminforrás, valamint B1 és B2 - t, folsavat, valamint P vitamint is tartalmaz. Rendkívül gazdag ásványi anyagokban, melyek közül a magnézium erősíti a csontokat és fenntartja a szervezetben kalcium-kálium arányát. Cinktartalma szintén elősegíti a sebgyógyulást, vastartalma a vérképzésben segít, a réz pedig elősegíti az oxigénszállítást. A mandula nemcsak étkezésre jó, hanem tejéből gyakran készítenek krémeket is, ami jót tesz a bőrnek. Fehérje és rosttartalma miatt fogyasztása teltségérzetet okoz, kitűnő a hús pótlására az étrendben. Megőrölve lisztként is használják, kiválóan alkalmas sütéshez-főzéshez. A vércukorszintre is kedvező hatással van, és jelentős szerepet játszhat a rákos folyamatok megelőzésében.

Fotó:
pixabay.com

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.