Menü

A jó emésztés titka- Ahogy a füvesemberek is tanácsolják

Az emésztésben résztvevő szervek „karbantartása” sok kellemetlen panasztól kímélhet meg minket. A gyógyteák segítségünkre lehetnek a megelőzésben, a nagyobb bajok kezelésében, vagy egyszerűen az emésztés megtámogatásában is.

Tipikus hiba az étkezés során, ha gyorsan eszünk és kevésbé rágjuk meg a falatokat. Ilyenkor ugyanis gátoljuk az előemésztést, ráadásul nagyobb étel mennyiséget fogyasztunk. Ha erre tudatosabban figyelünk, akkor egyrészről tehermentesítjük gyomrunkat, másrészről pedig az elhízás ellen is teszünk. A következő emésztéssel kapcsolatos probléma, hogy a stressz és idegesség gyakran gyomorpanaszokban köszön vissza. A gyomorideg gyomorhuruthoz, végső soron pedig savtúltengéshez (refluxhoz) vezethet.

De lássuk, hogy ezekre a problémákra milyen segítséget találhatunk a gyógyteák tárházából! A menta illetve a citromfű nyugtató hatású, segít a gyomorideg megelőzésében. Időnként ajánlatos fehérakácvirágot inni, ami szabályozza a gyomorsavtermelést, reflux kezelésére is alkalmas. Az aranyvesszőfű az epére, a májra és a vesére egyaránt jó hatással van. A mezei katáng is jótékony hatással van az előzőekben említett szervek (epe, máj) működésére, ráadásul székrekedés estén is bevethető. Ha ez a probléma fennáll, akkor a mezei katángból készült tea fogyasztása, naponta a reggeli órákban ajánlott.  

A gyógyteák fogyasztása megelőzés szempontjából fiatalkorban havonta egyszer- kétszer ajánlott, később (időskorban) pedig akár heti rendszerességgel is. Amikor pedig már fennáll a panasz, akkor naponta érdemes a megfelelő gyógyteából egy csészével elfogyasztani.

Néhány dologra oda kell figyelni az említett gyógyteák fogyasztásakor. Az orbáncfűből készült teát például nem ihatják azok, akik vérhígítót szednek. Ez a tilalom vonatkozik azokra is, akiknek epeköve van, mivel az orbáncfű beindíthatja a köveket, amik elakadva nagy valószínűséggel komoly gondokat okozhatnak. Ezt a gyógyteát nem szabad egyszerre fogyasztani szívgyógyszerrel, mivel lelassítja a hatóanyag felszívódását, (minimum két óra teljen el közöttük). Egyébként a gyógyteák fogyasztása általában étkezések előtt ajánlott, persze vannak kivételek, például az orbáncfüvet és a citromfüvet inkább az esti órákban érdemes „bevetni” nyugtató hatásuk miatt.

A gyógyteák elkészítésére számos útmutatást kaphatunk (akár a teafüvek csomagolásáról is). A hozzáértők azonban főként a következő elkészítési módot ajánlják. Egy csészébe körülbelül egy fél evőkanálnyi teafüvet tegyünk, ezt öntsük le forrásból levett vízzel (2,5 dl vízzel), hagyjuk állni fedő alatt tíz percig, majd szűrjük le. 

Fotó:
pixabay.com

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.