Menü

Csecsemők betegsége: szájpenész

Ez a betegség egy szájüreget érintő banális fertőzés, amely gyakran érinti a kisbabákat, mivel nekik még gyenge az immunrendszerük. Fontos beszélni róla, mivel elhanyagolása esetén súlyos betegséggé is fajulhat.

Olyan gombás fertőzésről van szó, amely a baba szájában eleinte kicsi fehér pontokat, később pedig összefüggő fehér foltokat okoz. Mivel ezek a tünetek nagyon hasonlítanak a tejmaradékhoz, nehezen észrevehetőek.

Az újszülöttek elkaphatják ezt a fertőzést a szülőcsatornában (hüvelyben élő gombák miatt), később pedig a rosszul fertőtlenített cumitól. Egyébként az anyuka melléről is bekerülhet a kisbaba szervezetébe a gomba, éppen ezért nagyon oda kell figyelni a tisztálkodásra. A védőnők felhívják a figyelmet arra is, hogy attól még nem lesz tiszta egy cumi, ha az anyuka például lenyalja. Ráadásul a szülői ágyban, ágyneműn is előfordulhat ez a fertőzés.

Ha felismertük a tüneteket, akkor a szájpenészt patikában recept nélkül kapható folyadékkal (borax- glicerin) érdemes kezelni. Fültisztító pálcika segítségével ecseteljük rendszeresen a baba szájüregét. Ha a tünetek nem múlnak el, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Ez azért nagyon fontos, mert a banális fertőzésből teljes emésztőrendszert érintő súlyos betegség is kialakulhat.

Figyeljünk oda a tünetekre, hiszen a kisbabák immunrendszere még jóval gyengébb, mint a felnőtteké. Egyébként ez a gomba gyakran visszatérő fertőzést okoz, így érdemes a kezelést a tünetmentes időszak alatt is folytatni néhány nap erejéig.  

Fotó:
pixabay.com

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.