Tápanyag-, és vitaminszükséglet a várandóság idején
- Dátum: 2013.11.08., 22:11
- B- vitamin, C-vitamin, élelmiszerek, táplálkozás, várandóság, vitaminok
Az anyaméhben esetlegesen elszenvedett hiányok akár felnőttkori betegségek kialakulásában is szerepet játszhatnak. Fontos tehát, hogy ezt szem előtt tartva, a kismama tudatosan táplálkozzon, de ne kettő helyett.
Bár a magzat képes alkalmazkodni rosszabb körülményekhez is (hiszen például háború idején is születtek egészséges csecsemők), mégis fontos, hogy a kismama odafigyeljen táplálkozási szokásaira. A szakemberek szerint, a várandóság ideje alatt érdemes naponta többször (akár ötször, hatszor is) kevesebbet enni, és sok folyadékot fogyasztani.
Várandóság alatt különösen fontos lehet a tejtermékek, friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása. A folyadékfogyasztásról sem feledkezzünk meg, a legjobb a tiszta ivóvíz. Jót tudni, hogy a folyadékpótlás jóval fontosabb, mint az étkezés.
Az erős kávét és teát érdemes kihagyni inkább egy kismama étrendjéből, de tejeskávét illetve gyümölcsteát bátran fogyaszthatunk akár napi rendszerességgel is
A következőekben néhány alapvető fontosságú vitamint mutatunk be röviden, melyek különösen fontosak, főleg várandóság ideje alatt.
A- vitamin: A növekedéshez és a csontozat kialakulásához, épségéhez nélkülözhetetlen vitamin. Máj, tejtermékek, spenót, sárgarépa, sütőtök fogyasztásával juthatunk hozzá természetes úton ehhez a vitaminhoz.
B- vitamin: Ez a vitamin család főleg az idegrendszer működéséhez elengedhetetlen, emellett még fontos a szem és a bőr épségéhez. A B6 vitamint egyébként főleg ajánlják a kismamáknak, mivel többek között hányinger ellen is bevethető. Ezeket a vitaminokat főként a húsételek és a gabonafélék héja tartalmazza.
C-vitamin: A legalapvetőbb vitamin, az immunrendszer működéséhez elengedhetetlen. De egyéb más létfontosságú folyamatokban is szerepe van, például szükséges a vas felszívódásához. Gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával nyerhetünk C- vitamint szervezetünk számára.
D- vitamin: A csontrendszer és a fogazat kialakulásához és épségéhez fontos vitamin. Természetes módon, a napfény ultraibolya sugárzása révén juthatunk ehhez az alapvető vitaminhoz. De a következő ételek is tartalmazzák: máj, vaj, tojássárgája.
K- vitamin: Leginkább a véralvadásban van szerepe, de egyéb fontos funkciót is ellát szervezetünkben. Zöld színű növények, és például a máj is tartalmaz ilyen vitamint.
Bár a legjobb, ha változatos táplálkozás révén biztosítjuk szervezetünk számára ezeket a vitaminokat, mégis a várandósággal járó szükségletnövekedés miatt, a többletszükséglet gyógyszeres formában is pótolhatóak.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?