Menü

Mire jó a kismamatorna?

A mozgás várandóság ideje alatt is fontos, de nem mindegy, hogy hogyan.

Egy kismama terhelhetősége speciális, a másállapot sokféle változással jár. Ráadásul egyénileg eltérő az is, hogy milyen válaszreakciók zajlanak le a kismama szervezetében.

A szakemberek szerint a testmozgást a terhesség 12. hetétől érdemes elkezdeni, mivel előtte kockázatos, veszélyes lehet. Egyébként a 2. trimesztertől javasolt a rendszeres testmozgás, mivel fontos, hogy a kismamák megőrizzék erőnlétüket, kondíciójukat a szülésig.

A terhestorna azért lehet ideális, mert olyan tornagyakorlatokból áll, melyek figyelembe veszik a kismamák terhelhetőségét, és a várandóség alatt végbemenő változásokat. A kismamatorna továbbá segíthet felkészülni a szülésre és a szülés utáni időszakra is.

A kismamatorna általában olyan gyakorlatokból áll, mely szinten tartja a hasizmok erejét, nyújtja a combközelítő izmokat. Ezen kívül a kismamatorna javítja a vénás keringést, amely segít megelőzni a visszerek kialakulását. Erősíti a hát-, mell-, farizmokat, korrigálja a medence dölésszögét, mindez segít felkészíteni a várandóság időszaka alatt és a szüléskor jelentkező fizikai kihívásokra, nehézségekre. Ezek a tornák gátizom gyakorlatokat is tartalmaznak, melyek nagy jelentőséggel bírnak mind a könnyebb szülés, mind a későbbiekben kialakuló vizelettartási problémák tekintetében.

Természetesen vannak olyan kismamák, akik számára még a terhestorna is veszélyes lehet. Ezért mindig ki kell kérni az orvos véleményét is. Tilos tornázni, például ha akár egy kicsi vérzés is jelentkezik, vagy ha lázasak vagyunk, és kizáró ok lehet az is, ha gyakran keményedik a pocakunk.

Fotó:
pixabay.com

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?