Mire jó a kismamatorna?
- Dátum: 2013.11.27., 15:06
- gátizom, kismamatorna, mozgás, szülés, várandóság
A mozgás várandóság ideje alatt is fontos, de nem mindegy, hogy hogyan.
Egy kismama terhelhetősége speciális, a másállapot sokféle változással jár. Ráadásul egyénileg eltérő az is, hogy milyen válaszreakciók zajlanak le a kismama szervezetében.
A szakemberek szerint a testmozgást a terhesség 12. hetétől érdemes elkezdeni, mivel előtte kockázatos, veszélyes lehet. Egyébként a 2. trimesztertől javasolt a rendszeres testmozgás, mivel fontos, hogy a kismamák megőrizzék erőnlétüket, kondíciójukat a szülésig.
A terhestorna azért lehet ideális, mert olyan tornagyakorlatokból áll, melyek figyelembe veszik a kismamák terhelhetőségét, és a várandóség alatt végbemenő változásokat. A kismamatorna továbbá segíthet felkészülni a szülésre és a szülés utáni időszakra is.
A kismamatorna általában olyan gyakorlatokból áll, mely szinten tartja a hasizmok erejét, nyújtja a combközelítő izmokat. Ezen kívül a kismamatorna javítja a vénás keringést, amely segít megelőzni a visszerek kialakulását. Erősíti a hát-, mell-, farizmokat, korrigálja a medence dölésszögét, mindez segít felkészíteni a várandóság időszaka alatt és a szüléskor jelentkező fizikai kihívásokra, nehézségekre. Ezek a tornák gátizom gyakorlatokat is tartalmaznak, melyek nagy jelentőséggel bírnak mind a könnyebb szülés, mind a későbbiekben kialakuló vizelettartási problémák tekintetében.
Természetesen vannak olyan kismamák, akik számára még a terhestorna is veszélyes lehet. Ezért mindig ki kell kérni az orvos véleményét is. Tilos tornázni, például ha akár egy kicsi vérzés is jelentkezik, vagy ha lázasak vagyunk, és kizáró ok lehet az is, ha gyakran keményedik a pocakunk.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?