Gyógyító kábulat
- Dátum: 2013.11.28., 17:53
- alternatív gyógymód, fájdalomcsillapító, hipnózis, szuggesztió
Az orvosi hipnózis úttörését a gyógyításban még mindig sokféle tévhit akadályozza, annak ellenére, hogy az emberi testre gyakorolt hatását (például: ellazíthatja az izmokat, csökkentheti a stresszhormonok szintjét) számos tudományos bizonyíték igazolja.
A sok előítélet ellenére, ismételten egyre nagyobb figyelem irányul a hipnózis alkalmazására. Volt időszak, amikor tiltott módszer volt, és a laikusok szemében mindig is misztérium lengte be ezt az eljárást. Pedig a hipnózis nem bűvész trükk, és nem is hókuszpókusz, persze előfordulhat, hogydilettánsok visszaélnek vele.
A hipnózis egy módosult tudatállapot, az eljárás második fontos része pedig az üzenet, vagyis a szuggesztió. A hipnotizőr a szuggesztiók révén célzott hatást vált ki a hipnotizált személy viselkedésében és testi működésében. Az eljárás lényege, hogy az alany figyelme bizonyos testi folyamatokra irányuljon, és ennek segítségével például fokozható az immunrendszer aktivitása, gyógyíthatóak különböző bőrproblémák is. A fájdalomcsökkentő szuggesztiók alkalmazása az egyik leggyakrabban használt üzenet a hipnózis során. Az altatógázok forgalmazásának elterjedését megelőzően, nagyon gyakran alkalmaztak fájdalomcsökkentő és vérzéscsillapító hipnotikus szuggesztiókat a műtétek alatt.
Kár lenne a berögzült előítéletek miatt elvetnünk ezt a mai korban akár még alternatív gyógymódnak is mondható értékes eljárást. Sokféle lehetőség rejlik benne, ráadásul hazánk úttörő szereppel bír a hipnózis területén.
Fotó:
pixabay.com
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?
Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?
A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.