Mit kell tudni a szmogról?
- Dátum: 2013.12.07., 15:59
- közlekedési légszennyezettség, légszennyezettség, szmog, szmog és betegségek, szmog káros hatásai
A minap Miskolcon a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelték el a levegő aktuális légszennyezettsége miatt. A helyzet várhatóan az előttünk álló hétvégén csak romlik.
A hivatalos definíció szerint szmog a kedvezőtlen időjárási és szennyezési körülmények között jön létre, amikor is füsttel telített köd alakul ki. A szmog lehet redukáló és oxidáló hatású, a közös bennük, hogy mindegyik nagyon megterheli a szervezetet.
A szakértők a szmognak kétféle típusát különböztetik meg. Az úgynevezett London-szmog a redukáló hatású, ami a fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor keletkezik és rengeteg korom kerül a levegőbe Ilyenkor főleg az asztmás betegek állapotán figyelhető meg erős romlás.
A Los-Angeles szmog ellenben oxidáló hatású. Ennek feltétele az erős napsugárzás és ultraibolya sugárzás, ami a közlekedési járművek által kibocsátott szennyezőanyagokkal összeadódva fejti ki káros hatásait a levegő mozgásának hiányában.
A szmog, legyen az bármilyen típusú is, mindenképpen káros a szervezetre. Befolyásolja a pulzusszámot, és állandó terhelés mellett csökkenti a szív alkalmazkodó képességét. Megnöveli a vérnyomást, csökkenti a vérerek falának rugalmasságát, és fokozza a vér alvadékonyságát, vagyis vérrögök alakulhatnak ki. Mindezek összeadódva nagyon könnyen vezethetnek súlyosabb szív- és érrendszeri betegségekhez.
A szmogban, a füsttel telített ködben rengeteg káros anyag keletkezik, amik közül a legveszélyesebb az ózon. A szmog erősen megterheli a tüdőt, csökken a levegő felvevő kapacitása, nő a légutak ingerlékenysége, köhögés, fulladás léphet fel. Csökken a koncentráló képesség, fejfájásra, torokfájásra panaszkodhatnak a szmogban közlekedők, ráadásul a látásélesség is romlik.
Főként a kisgyerekekre, az idősekre, a betegekre kell ilyenkor kifejezetten vigyázni, míg a kismamáknak egyáltalán nem ajánlatos védőmaszk nélkül szmogban az utcára menni.
Fotó:
pixabay,com
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.