Menü

Mit kell tudni a szmogról?

A minap Miskolcon a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelték el a levegő aktuális légszennyezettsége miatt. A helyzet várhatóan az előttünk álló hétvégén csak romlik.

A hivatalos definíció szerint szmog a kedvezőtlen időjárási és szennyezési körülmények között jön létre, amikor is füsttel telített köd alakul ki. A szmog lehet redukáló és oxidáló hatású, a közös bennük, hogy mindegyik nagyon megterheli a szervezetet.

A szakértők a szmognak kétféle típusát különböztetik meg. Az úgynevezett London-szmog a redukáló hatású, ami a fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor keletkezik és rengeteg korom kerül a levegőbe Ilyenkor főleg az asztmás betegek állapotán figyelhető meg erős romlás.

A Los-Angeles szmog ellenben oxidáló hatású. Ennek feltétele az erős napsugárzás és ultraibolya sugárzás, ami a közlekedési járművek által kibocsátott szennyezőanyagokkal összeadódva fejti ki káros hatásait a levegő mozgásának hiányában.

A szmog, legyen az bármilyen típusú is, mindenképpen káros a szervezetre. Befolyásolja a pulzusszámot, és állandó terhelés mellett csökkenti a szív alkalmazkodó képességét. Megnöveli a vérnyomást, csökkenti a vérerek falának rugalmasságát, és fokozza a vér alvadékonyságát, vagyis vérrögök alakulhatnak ki. Mindezek összeadódva nagyon könnyen vezethetnek súlyosabb szív- és érrendszeri betegségekhez.

A szmogban, a füsttel telített ködben rengeteg káros anyag keletkezik, amik közül a legveszélyesebb az ózon. A szmog erősen megterheli a tüdőt, csökken a levegő felvevő kapacitása, nő a légutak ingerlékenysége, köhögés, fulladás léphet fel. Csökken a koncentráló képesség, fejfájásra, torokfájásra panaszkodhatnak a szmogban közlekedők, ráadásul a látásélesség is romlik.

Főként a kisgyerekekre, az idősekre, a betegekre kell ilyenkor kifejezetten vigyázni, míg a kismamáknak egyáltalán nem ajánlatos védőmaszk nélkül szmogban az utcára menni.

Fotó:
pixabay,com

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.