Menü

Mit kell tudni a szmogról?

A minap Miskolcon a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelték el a levegő aktuális légszennyezettsége miatt. A helyzet várhatóan az előttünk álló hétvégén csak romlik.

A hivatalos definíció szerint szmog a kedvezőtlen időjárási és szennyezési körülmények között jön létre, amikor is füsttel telített köd alakul ki. A szmog lehet redukáló és oxidáló hatású, a közös bennük, hogy mindegyik nagyon megterheli a szervezetet.

A szakértők a szmognak kétféle típusát különböztetik meg. Az úgynevezett London-szmog a redukáló hatású, ami a fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor keletkezik és rengeteg korom kerül a levegőbe Ilyenkor főleg az asztmás betegek állapotán figyelhető meg erős romlás.

A Los-Angeles szmog ellenben oxidáló hatású. Ennek feltétele az erős napsugárzás és ultraibolya sugárzás, ami a közlekedési járművek által kibocsátott szennyezőanyagokkal összeadódva fejti ki káros hatásait a levegő mozgásának hiányában.

A szmog, legyen az bármilyen típusú is, mindenképpen káros a szervezetre. Befolyásolja a pulzusszámot, és állandó terhelés mellett csökkenti a szív alkalmazkodó képességét. Megnöveli a vérnyomást, csökkenti a vérerek falának rugalmasságát, és fokozza a vér alvadékonyságát, vagyis vérrögök alakulhatnak ki. Mindezek összeadódva nagyon könnyen vezethetnek súlyosabb szív- és érrendszeri betegségekhez.

A szmogban, a füsttel telített ködben rengeteg káros anyag keletkezik, amik közül a legveszélyesebb az ózon. A szmog erősen megterheli a tüdőt, csökken a levegő felvevő kapacitása, nő a légutak ingerlékenysége, köhögés, fulladás léphet fel. Csökken a koncentráló képesség, fejfájásra, torokfájásra panaszkodhatnak a szmogban közlekedők, ráadásul a látásélesség is romlik.

Főként a kisgyerekekre, az idősekre, a betegekre kell ilyenkor kifejezetten vigyázni, míg a kismamáknak egyáltalán nem ajánlatos védőmaszk nélkül szmogban az utcára menni.

Fotó:
pixabay,com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.