Menü

Télen is kívánatos ajkakat

A téli bőrápoláshoz szervesen hozzákapcsolódik ajkaink ápolása is. A hideg, az erős szél, a lakás száraz levegője mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ajkainkon a bőr kiszáradjon, kirepedezzen, a szánk és a körülötte lévő bőr kivörösödjön, ami nem igazán esztétikus látvány, ráadásul kellemetlen érzés, olykor még fáj is.

A kiszáradt, kirepedezett ajkak ellen sokan szőlőzsírral és különféle ajakápolókkal próbálnak védekezni. Nem is hinnénk, hogy az egyes kozmetikumokban milyen sok mesterséges és szintetikus anyag, sőt még kőolaj származék is, van, amik nemhogy segítenék a szánk regenerálódását, de még inkább megnehezítik a folyamatot. Viszont egyszerű és olcsó, házilag is elkészíthető ajakradírral, pakolással, balzsammal, sokat tehetünk „beszélőkénk” szépségéért.

A szakemberek azt tanácsolják, ha már kipirosodott, kicserepesedett a szánk, semmiképpen se nyalogassuk, nyálazzuk folyton, ugyanis ez csak fokozza az enyhe gyulladást. Inkább törekedjünk arra, hogy mielőbb megfelelően hidratáljuk és ezt igyekezzünk rendszeresíteni.

Az első és talán a legfontosabb szempont, hogy ezúttal se feledkezzünk meg a szervezetünket kielégítő folyadék pótlásáról. Nemcsak nyáron, hanem a hideg, téli hónapokban is szüksége van a testünknek a vízre. Bár ilyenkor bizonyára jobban esik egy-egy bögre forró tea, azért emellett mindig legyen kéznél az ásványvizes flakon is. Hiszen ez a legjobb hidratáló.

Heti egyszer érdemes ajakradírozást végrehajtani. Sokan úgy vélik, ehhez elég a fogkefe, azonban nem mindegyiknek puhák a sörtéi, s a durvábbak, vastagabbak inkább csak fokozzák a bajt. Radírozáshoz használhatunk durva szemcséjű sót, vagy kristálycukrot, esetleg búzadarát, amiket mézzel, vagy hidegen sajtolt olajjal keverjünk össze. A masszát kenjünk a szánkra, majd lassú, körkörös mozdulatokkal távolítsuk el az elhalt és feleslegessé vált hámréteget.

A gyerekek esetében előfordulhat, hogy a kirepedezett bőrt megpróbálják maguk eltávolítani, letépkedni, s ilyenkor el kezd vérezni a szájuk. Miután a vérzés elmúlik, ugyancsak alkalmazhatjuk az előbb említett módszert, de nekik a legjobb, ha éjszakára kenjük be vele az ajkaikat.

Készíthetünk mi magunk is ajakbalzsamot és pakolást, hogy mindig ápoltak és szépek legyenek ajkaink. Ehhez számtalan receptet találunk a világhálón, s valóban elég egy-két hozzávaló, hogy újra kívánatos csókokat dobálhassunk az arra érdemeseknek. A szakértők azt is mondják, a legjobb, ha valamilyen shea-, esetleg kókuszvajas, vazelines, mézes, növényi olajos hozzávalókat választunk.

Fotó:
pixabay.com

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.