Menü

Miért kell fokozottan figyelni fogaink állapotára terhesség alatt?

A baba fejlődése és a későbbi szoptatás is fontos anyagokat von el az anya szervezetéből. Ezért van az, hogy a várandóság és a szoptatási időszak alatt nagyobb valószínűséggel alakul ki fogainkkal kapcsolatos kellemetlen probléma.

Ez persze nem sorszerű, megfelelő szájápolással és szájhigiéniával megelőzhető. Fontos ilyenkor a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, ne csak akkor forduljunk orvoshoz, ha már komolyabb panaszok jelentkeznek. Egyébként, ha probléma jelentkezik, a terhesség középidőszakában a legtöbb kezelés biztonságosan kivitelezhető.

Az elhanyagolás nemcsak fogaink állapotára nézve lehet káros, egy kezeletlen ínygyulladás ugyanis még koraszülést is okozhat. Egyébként a terhességi ínygyulladás gyakori jelenség, tünetei nem különböznek a szokványos ínygyulladástól, de fontos, hogy kezelve legyen.

Kevésbé gyakori jelenség a terhességi daganatok megjelenése a szájban. Többnyire fájdalmas, piros kinövésekről van szó, amelyek még vérezhetnek is. Ezeknek semmi köze a rákos daganatokhoz, és szülés után maguktól felszívódnak. Ha viszont túlzott kellemetlenséggel járnak, sebészi eltávolításuk is lehetséges. Ezekben az esetekben persze mindenképpen a szakorvos véleménye a mérvadó.

És ugyan a nem sürgős, fájdalmas beavatkozásokat általában a terhesség utáni időszakra szokták halasztani, a kezelések többségének nincsen terhességet veszélyeztető hatása. Ha szükséges, akkor röntgent is készítenek, és a helyi érzéstelenítő injekció is adható, bár ezeket inkább az első trimeszter után alkalmazzák, a terhesség középső szakaszában. 

Fotó:
sxc.hu

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?