Menü

Szmog riadó: mi van a köd mögött?

A téli időszak gyakori jelensége, hogy időről időre szmog riadót hirdetnek. És bár van előttünk éppen elég rémkép, lásd ázsiai nagy városokat ellepő, mérgező „ködfelhő”, mégsem tudjuk igazán komolyan venni.

Sokaknak nem is mond semmit, hogy most éppen magas vagy sem a szállópor koncentrátum, a szmog riadó esetén legtöbben nem is változtatunk semmit napi életvitelünkön, pedig azért egyéni szinten is lenne mit tenni.

Egyrészt ha a hatóság jelzik a szmog veszélyt, akkor igyekezzünk tényleg minél kevesebb időt tölteni a szabad levegőn, és szabadtéri sportolást is jobb elhalasztani. A betegek számára különösen kockázatos lehet ilyenkor kimozdulni, akik pedig kerékpárral közlekednek, javasolt maszkot viselni egészségük érdekében.

Az „eseti kezelés” mellett az is fontos, hogy mit tehetünk a levegőszennyezés ellen. A gépjárműpark megfelelő ellenőrzése, karbantartása kulcsfontosságú lehet. A tömegközlekedés is meghatározó tényező ebben a kérdésben, nagyobb arányban kellene használni az elektromos meghajtású gépjárműveket, valamint a gázüzemű járművek is kedvezőek a szállópor kibocsátás szempontjából.  Nagy gond lehet még téli időszakban a fűtés formája. Egyedi fűtési formák között megtalálható szén vagy hulladék alapú tüzelés különösen szennyezi a levegőt, ezért ezeket legalább a kritikus időszakokban (szmog riadó ideje alatt) érdemes háttérbe szorítani.

Egyébként riasztó tény, hogy Európában Dél- Lengyelország, Csehország és a Pó- völgye mellett, Magyarország is a legszennyezettebb területeket között van szállópor tekintetében. Ennek persze meteorológiai okai is vannak. Az ipari légszennyezés mellett olyan tényezők is hatással lehetnek a levegő minőségére, mint például a medencék speciális domborzata.

A téli időszakban különösen jellemző az úgy nevezett inverziós helyzet kialakulása. Melynek lényege, hogy a magasban melegebb levegő van, miközben a talaj közelében nagyon erős a lehűlés, olyan mintha ilyenkor a Kárpát- medencét egy fedő borítaná. Ha emellett még a légmozgás is alacsony, akkor bizony nagy eséllyel romlik a levegő minősége, és a más területekről érkező szmog is megrekedhet és felhalmozódhat.

A környezettudatosság nagyon jó gyakorlati példája egyébként a Kecskeméten a közelmúltban kialakított hibrid üzemű gépjárműpark létrehozása, amely 25 darabos flottájával egyedülálló Európában.

Fotó:
pixabay.com

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.