Menü

Szmog riadó: mi van a köd mögött?

A téli időszak gyakori jelensége, hogy időről időre szmog riadót hirdetnek. És bár van előttünk éppen elég rémkép, lásd ázsiai nagy városokat ellepő, mérgező „ködfelhő”, mégsem tudjuk igazán komolyan venni.

Sokaknak nem is mond semmit, hogy most éppen magas vagy sem a szállópor koncentrátum, a szmog riadó esetén legtöbben nem is változtatunk semmit napi életvitelünkön, pedig azért egyéni szinten is lenne mit tenni.

Egyrészt ha a hatóság jelzik a szmog veszélyt, akkor igyekezzünk tényleg minél kevesebb időt tölteni a szabad levegőn, és szabadtéri sportolást is jobb elhalasztani. A betegek számára különösen kockázatos lehet ilyenkor kimozdulni, akik pedig kerékpárral közlekednek, javasolt maszkot viselni egészségük érdekében.

Az „eseti kezelés” mellett az is fontos, hogy mit tehetünk a levegőszennyezés ellen. A gépjárműpark megfelelő ellenőrzése, karbantartása kulcsfontosságú lehet. A tömegközlekedés is meghatározó tényező ebben a kérdésben, nagyobb arányban kellene használni az elektromos meghajtású gépjárműveket, valamint a gázüzemű járművek is kedvezőek a szállópor kibocsátás szempontjából.  Nagy gond lehet még téli időszakban a fűtés formája. Egyedi fűtési formák között megtalálható szén vagy hulladék alapú tüzelés különösen szennyezi a levegőt, ezért ezeket legalább a kritikus időszakokban (szmog riadó ideje alatt) érdemes háttérbe szorítani.

Egyébként riasztó tény, hogy Európában Dél- Lengyelország, Csehország és a Pó- völgye mellett, Magyarország is a legszennyezettebb területeket között van szállópor tekintetében. Ennek persze meteorológiai okai is vannak. Az ipari légszennyezés mellett olyan tényezők is hatással lehetnek a levegő minőségére, mint például a medencék speciális domborzata.

A téli időszakban különösen jellemző az úgy nevezett inverziós helyzet kialakulása. Melynek lényege, hogy a magasban melegebb levegő van, miközben a talaj közelében nagyon erős a lehűlés, olyan mintha ilyenkor a Kárpát- medencét egy fedő borítaná. Ha emellett még a légmozgás is alacsony, akkor bizony nagy eséllyel romlik a levegő minősége, és a más területekről érkező szmog is megrekedhet és felhalmozódhat.

A környezettudatosság nagyon jó gyakorlati példája egyébként a Kecskeméten a közelmúltban kialakított hibrid üzemű gépjárműpark létrehozása, amely 25 darabos flottájával egyedülálló Európában.

Fotó:
pixabay.com

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!