Nem tudtam, hogy terhes vagyok
- Dátum: 2014.01.17., 21:25
- nem várt terhesség, terhesség, terhességre utaló jelek
A TLC egyik sorozata, olyan meglepő eseteket mutat be, amikor a kismamák későn, sokszor csak a szülés pillanatában értesülnek arról, hogy gyermeket várnak. De hogy történhet ez, mi lehet a magyarázata annak, ha valaki nem veszi észre, hogy terhes?
Az említett műsorban is mindig felteszik a kérdést: hogyan lehetséges az, hogy valaki egészen a szülés pillanatáig nem ismeri fel, hogy várandós. Ezek a történetek pedig nem is olyan egyedülállóak, fizikai és pszichés okok is szerepelnek a magyarázatok között.
A TLC műsorában is sokszor említik, hogy nem voltak terhességre utaló jelek. Van, akiknek továbbra is van menstruációra utaló havi vérzése, olyan is előfordul, hogy nincs testsúlygyarapodás vagy pont a molett testalkat miatt nem vehető észre a terhességgel járó gömbölyödő pocak.
Igen, ezek reális magyarázatok, de ha jobban belegondolunk, hogy egy terhesség milyen testi, pszichés és lelki változásokkal jár, akkor nem csoda, hogy hiányérzetünk támad a magyarázó okok hallatán.
Minden esetben kell lennie pszichés vetületnek is, a tudat egyszerűen annyira kizárja a terhesség lehetőségét, gyermekvállalás gondolatát, hogy vagy tényleg nem jelennek meg a szokványos tünetek, vagy ha jelentkeznek, sem vesz tudomást róla a kismama. Ez a beszűkült tudatállapot adódhat abból, hogy az illető egyszerűen olyan élethelyzetben van (például: túl fiatal vagy túl idős) amikor elképzelhetetlen számára, hogy gyereket vállaljon, és nem is szeretne.
És van olyan eset is, amikor nem feltétlenül abból fakad a terhesség elutasítása, hogy az egyén nem szeretne gyermeket, csak éppenséggel közlik vele az orvosok, hogy nem lehet gyereke ilyen- olyan egészségügyi ok miatt. Ha valaki ezt elfogadja, és teljesen „beleéli” magát, akkor tudatilag éppen úgy képtelennek tekinti a teherbeesést, mint az, aki nem akar gyereket. Mindez tulajdonképpen azt is szemlélteti, hogy milyen jelentős szerepe lehet tudatunknak testünk „működésében”.
A legnagyobb probléma, hogy a terhesség késői felismerése komoly kockázatot jelenthet mind a kismamára mind a kisbabára nézve. A szükséges vizsgálatok hiányában, nagy veszélyt jelenthet egy kezeletlen terhességi cukorbetegség, vagy a terhességi toxémia.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?