Zeneszóval a demencia ellen
- Dátum: 2014.01.19., 15:38
- demencia, egyszerű módszer, éneklés, kezelés, szellemi hanyatlás
A leggyakoribb időskori kórkép a kóros mértékű szellemi hanyatlás, összefoglaló nevén demencia. Ami nem egyenlő azzal, hogy az életkor előrehaladásával számos agyi működés teljesítménye (például feledékenyekké válunk) csökken.
Laikusként azt a jelenséget is nehéz megérteni, amikor az idős emberek hihetetlen pontossággal idéznek fel régi emlékeket, míg a mindennapi dolgok elvégzése feledékenység miatt nehezükre esik. Ez nem más, mint az emlékezet részműködésének zavara. Bár nehéz meghatározni a mértéket, de az enyhe feledékenység még nem jelent demenciát, a kóros szellemi állapotnak olyan elemei lehetnek, mint például: tébolytünetek, hangulatzavar, alvászavar, személytévesztési zavar.
A tudósok azonban nemrégiben egy rendkívül kézzel fogható és egyszerű módszer hatásosságát igazolták demens betegek esetén. Ez nem más, mint a zeneszó, pontosabban ismert slágerek, dalok hallgatása, éneklése, mely kimutathatóan jótékony hatással volt demens betegek esetében. Amikor gondozó intézményekben vizsgálták, hogy milyen hatással van a zene a demenciában szenvedőkre azt találták, hogy boldogabb és pozitívabb lelki állapotot teremt a közös éneklés, ráadásul a betegek ezt követően jobban teljesítettek a különböző kognitív teszteken is. Az ismert dalok éneklése a régi emlékek újraélésén, felidézésén keresztül fejti ki pozitív hatását, serkenti az agyműködést.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?