A téli depresszió ellen
- Dátum: 2014.01.22., 20:04
- az orbáncfű jótékony hatásai, mire jó az orbáncfű, orbáncfű, orbáncfű és álmatlanság, orbáncfű és téli depresszió
Ugyan túlontúl enyhe az idei tél, ám a napsütés hiánya így is mindenkit megvisel. Sokan téli depresszióra, lehangoltságra panaszkodnak, s ilyenkor nyúlnak a csekélyke boldogságot hozó és hizlaló csokihoz, pedig egy csésze orbáncfű teával többre jutnának.
Az orbáncfű jellegzetes sárga virágú, évelő növény, amely szinte egész nyáron virágzik. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag ebben az időszakban bármikor gyűjthetünk belőle, ám a szakértők szerint a nyári napforduló (június 21.) előtt és után tíz nappal begyűjtve fejti ki leginkább jótékony hatásait. A népnyelv csengőfűnek, Szent Antal virágnak, vagy Szent János fűnek is nevezi.
Az orbáncfüvet már az ókorban ismerték és használták, a görögök például szent növénynek tartották. Talán nem véletlenül, hiszen az orbáncfű jótékony hatásait hosszasan lehet sorolni.
A téli depresszió, lehangoltság egyik legjobb ellenszere. Már tudományosan is bizonyított tény, hogy az orbáncfű bizony hatékonyabb az antidepresszánsoknál is (enyhe és közepes erősségűeknél). Az idegesség, az idegi megterhelés, a stressz, az álmatlanság, a nyugtalanság, a pánikrohamok ellensége. Teája rendszeres fogyasztásával kiegyensúlyozottabbakká, stressztűrőbbé, terhelhetőbbé válunk. Elillan az álmatlanság, a nyugtalanság is. De azt is tudni kell, hogy ezt a hatást csakis rendszeres fogyasztással érhetjük el és legalább 10-12 nap után enyhíti a tüneteinket.
Az orbáncfüvet a népgyógyászat gyulladáscsökkentőnek és fájdalomcsillapítónak is használta, így mindenféle reumatikus panasznál, gerincfájdalomnál, rándulásnál, ficamnál, hasfájós babáknál ezt vetették be.
Az idegi eredetű gyomorbántalmak, gyomorfekély esetén, vese- és epebántalmakkor, vérszegénység esetén is orbáncfű teát javasolnak a hozzáértők. Különböző bőrbetegségekre is használhatjuk, erős baktérium- és vírusölő, sőt aranyér és nehezen gyógyuló sebek esetén is ajánlott.
Esténként érdemes orbáncfüves lábfürdőt venni, de a fürdővízbe is beleszórhatjuk a szárított virágokat. Készíthetünk belőle olajat, ehhez nem kell mást tenni, mint az összegyűjtött virágokat belerakni egy befőttes üvegbe (háromnegyedéig), amit fel kell önteni hidegen sajtolt olíva olajjal. Ezután lezárva 15 napig a napon kell érlelni. Ha bepirosodott az olaj, akkor tökéletes. Ezt követően le kell szűrni és sötét üvegcsébe tölteni. Leégéskor, sebek esetén és a felsorolt egyéb bajok megjelenésekor nincs más dolgunk, mint elővenni és használni.
Fotó:
pixabay.com
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.