Menü

A téli depresszió ellen

Ugyan túlontúl enyhe az idei tél, ám a napsütés hiánya így is mindenkit megvisel. Sokan téli depresszióra, lehangoltságra panaszkodnak, s ilyenkor nyúlnak a csekélyke boldogságot hozó és hizlaló csokihoz, pedig egy csésze orbáncfű teával többre jutnának.

Az orbáncfű jellegzetes sárga virágú, évelő növény, amely szinte egész nyáron virágzik. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag ebben az időszakban bármikor gyűjthetünk belőle, ám a szakértők szerint a nyári napforduló (június 21.) előtt és után tíz nappal begyűjtve fejti ki leginkább jótékony hatásait. A népnyelv csengőfűnek, Szent Antal virágnak, vagy Szent János fűnek is nevezi.

Az orbáncfüvet már az ókorban ismerték és használták, a görögök például szent növénynek tartották. Talán nem véletlenül, hiszen az orbáncfű jótékony hatásait hosszasan lehet sorolni.

A téli depresszió, lehangoltság egyik legjobb ellenszere. Már tudományosan is bizonyított tény, hogy az orbáncfű bizony hatékonyabb az antidepresszánsoknál is (enyhe és közepes erősségűeknél). Az idegesség, az idegi megterhelés, a stressz, az álmatlanság, a nyugtalanság, a pánikrohamok ellensége. Teája rendszeres fogyasztásával kiegyensúlyozottabbakká, stressztűrőbbé, terhelhetőbbé válunk. Elillan az álmatlanság, a nyugtalanság is. De azt is tudni kell, hogy ezt a hatást csakis rendszeres fogyasztással érhetjük el és legalább 10-12 nap után enyhíti a tüneteinket.

Az orbáncfüvet a népgyógyászat gyulladáscsökkentőnek és fájdalomcsillapítónak is használta, így mindenféle reumatikus panasznál, gerincfájdalomnál, rándulásnál, ficamnál, hasfájós babáknál ezt vetették be.

Az idegi eredetű gyomorbántalmak, gyomorfekély esetén, vese- és epebántalmakkor, vérszegénység esetén is orbáncfű teát javasolnak a hozzáértők. Különböző bőrbetegségekre is használhatjuk, erős baktérium- és vírusölő, sőt aranyér és nehezen gyógyuló sebek esetén is ajánlott.

Esténként érdemes orbáncfüves lábfürdőt venni, de a fürdővízbe is beleszórhatjuk a szárított virágokat. Készíthetünk belőle olajat, ehhez nem kell mást tenni, mint az összegyűjtött virágokat belerakni egy befőttes üvegbe (háromnegyedéig), amit fel kell önteni hidegen sajtolt olíva olajjal. Ezután lezárva 15 napig a napon kell érlelni. Ha bepirosodott az olaj, akkor tökéletes. Ezt követően le kell szűrni és sötét üvegcsébe tölteni. Leégéskor, sebek esetén és a felsorolt egyéb bajok megjelenésekor nincs más dolgunk, mint elővenni és használni.

Fotó:
pixabay.com

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!