Menü

Ha nem megy a tanulás

Közeledünk az őszi félév végéhez, az egyetemisták, főiskolások most hajráznak, de a középiskolákban és az általános iskolákban is eljött a félévi záró dolgozatok ideje. Akad, akinek könnyen megy a felkészülés, de mások már erejük végéhez közelednek. Nekik nyújthat segítséget a lecitin.

A lecitint az agy, a memória, a koncentráló képesség természetes serkentőjének tartják és nem hiába. Valóban az idegrendszer, az idegek legfőbb tápláléka, csökkenti a szellemi, fizikai kimerültség hatásait, a fáradtságot, ugyanakkor javítja a memóriát, a koncentrációt, a teljesítő képességet.

A lecitin az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen anyag, zsírszerű elem, amely valamennyi sejtünkben fontos szerepet tölt be. Nemcsak a sejtfalak fontos építőeleme, hanem maga a sejt működéséhez is elengedhetetlen. Ezen kívül számos más, fontos funkcióban feladatot tölt be. Például tisztítja az érfalakat, segítséget nyújt a vérkeringés egészséges fenntartásához, erősíti a szívizomzatot, sőt kiemelten befolyásolja a máj, a csontvelő, valamint az említett idegrendszer működését.

A vérrel szállítjuk a zsírt és a koleszterint, ami szintén függ a lecitintől, de a zsír lerakodását is megakadályozza, illetve a felszívódást, feldolgozást megkönnyíti. Tudni érdemes még, hogy védi a gyomor nyálkahártyáját, segíti az A és B1 vitamin felszívódását.

Lecitinhez a természetes táplálékainkból is hozzájuthatunk, sok ilyet tartalmaz a tojás, vagy a szója is. Lecitinben gazdag a káposzta és a karfiol, a repce, a len, a napraforgó, vagy a sörélesztő is. Érdemes sok hüvelyest fogyasztani, ha szeretnénk egy kicsivel jobb memóriát, a lencse, a bab, vagy a zöldborsó segíthet ebben. A szakemberek a teljes kiőrlésű gabonákat, a búzacsírát, a diót, a kukoricát és a májat ajánlják még.

Fotó:
pixabay.com

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?

Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?

A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.