Minőségi és ősi gabonaféle
- Dátum: 2014.01.26., 18:12
- tönköly és pelyvája, tönkölybúza, tönkölybúza az ősi gabona, tönkölybúza élettani hatásai
A tönkölybúza az egyik legkiválóbb és legértékesebb gabonafélék egyike, amelynek fogyasztásával szervezetünk számtalan ásványi anyaghoz és vitaminhoz optimális mértékben jut hozzá. Rendkívül tápláló, értékes étel, a belőle készült kenyér pedig sokkal egészségesebb, mint a hagyományos gabonákból sütöttek.
A tönkölybúzát több mint tízezer éve ismeri, fogyasztja és termeszti az emberiség. A szakértők szerint Dél-nyugat Ázsiában őshonos, ahonnan Mezopotámiába került és innen hódította meg Európát. A különböző régészeti feltárások már azt is bebizonyították, hogy a Kárpát-medencében mintegy nyolc ezer éve termesztik.
A tönkölybúza népszerűsége az ókorban és a középkorban is töretlen volt, majd a XIX. században egyre inkább a feledés homályába veszett. Szerencsére a XX. század újra felfedezte magának, miután az egészséges életmódot követők és minőségi ételek után vágyók körében is egyre népszerűbbé vált.
Fontos tudni, hogy a tönkölybúza az egyetlen gabonaféla, amely mindenféle vegyszer nélkül termeszthető. Elnyomja a gyomokat, a magját körülvevő pelyva pedig védelmi funkciót is ellát, vagyis megőrzi a benne lévő mag egészségét mindenféle kártevőtől, kártékony betegségtől.
A tönkölybúza a többi búzaféléhez képest nagyon könnyen emészthető, magas rosttartalma miatt megtisztítja a beleket az ott lerakódott salakanyagoktól. Cukorbetegek is fogyaszthatják alacsony glikémiás indexe miatt.
A rendszeresen tönkölybúzát fogyasztók beszámolói arról szólnak, energiáik kifogyhatatlanok. Sejt szinten hat a tönköly, az optimális működésre serkenti a szervezetet felépítő sejteket. Fittebbek leszünk, sőt megnövekszik a fizikai és szellemi teljesítő képességünk is. Nő a koncentrációnk és javul a memóriánk is. Ez többek között a rengeteg ásványi anyagnak, vitaminnak, magas fehérje, kovasav és esszenciális zsírsav tartalma miatt van.
Javítja a vérkeringést, tisztítja az ereket, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin szintet. A kutatások szerint a B12 vitaminon kívül a teljes B vitamin palettát megtalálhatjuk benne. Sok E vitamint is tartalmaz, de jelentős a réz, a mangán, a vas, a foszfor, a szelén, a szilícium, a kálcium és a magnézium tartalma is.
A tönkölybúzából nagyon sokféle étel készíthető. Természetesen, ahogy a többi gabonaféléből ebből is lehet alapkását főzni. Előtte a búzamagokat érdemes egy éjszakára beáztatni, hogy könnyebben megfőjön. Csíráztathatjuk is őket, s készíthetünk a tíznapos csírákból búzafűlét is, amelynek rendszeres fogyasztása erősen antioxidáns és rák megelőző hatású. Süthetünk belőle kenyeret, de tésztát, süteményt, nokedlit is készíthetünk belőle, gyakorlatilag bármire alkalmas és az íze is remek.
Fotó:
mindmegette.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.