Miért nem alszik a baba éjszaka?
- Dátum: 2014.01.27., 10:18
- alvás, baba, éjszakai felébredések, pelenkázás, szoptatás
A babák alvási szokása, ritmusa eltér a felnőttekétől, nemcsak alvásigényük más, hanem elve idegrendszerük sem elég érett ahhoz, hogy átaludják az egész éjszakát.
A nyugodt alvásban természetesen szerepet játszik az is, hogy mennyire lakott jól a baba. Eleinte azonban még nem tud egész éjszakára elegendő mennyiségű táplálékot elfogyasztani, így főként az első hónapokban hamarabb lesz éhes, és többször is felébredhet emiatt. Érdemes esetleg kitolni az esti szoptatást vagy vacsorát, így mindenki egy kicsit tovább aludhat majd.
Arra is fontos ügyelni, hogy ne kapjon a baba nehezen emészthető ételt, főleg nem az esti etetéskor. Szoptatás esetén is érdemes figyelni, hiszen az anya által fogyasztott nehezebb ételek a tejen keresztül a kicsi emésztését is megnehezíthetik. A hasi görcsök, puffadás miatt nehezebben tudnak elaludni a babák, és nyugtalanabbul is alszanak ilyenkor.
Az éjszakai ébredések a fogzási időszakban ismét gyakoribbá válhatnak. A fogak megindulása ugyanis fájdalommal és kellemetlenségekkel jár, ilyenkor a kisbabák nyugtalanabbá, ingerlékenyebbé és nyűgösebbé válhatnak. Ez éjszakára fokozódhat, mivel ilyenkor kevésbé tudják lekötni a figyelmüket más dolgokkal, például különböző tárgyak rágcsálásával, mely enyhíti a fogzással járó panaszokat.
Egyébként, ha egy mód van rá, az éjszakai pelenkázást ne rendszeresítsük, pusztán a pelenkázás miatt ne ébresszük fel alvó babánkat.
Fotó:
pixabay.com
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.