A pályaválasztást reformálná meg a Lányok Napja
- Dátum: 2014.02.19., 09:49
- karrier, lányok, Lányok Napja, nők, pályaválasztás
A lányok többsége még mindig a „tipikus női” pályák felé sodródik, melynek hátterében erőteljes társadalmi nyomás (szocializáció) érvényesül. Ideje elhatárolódni attól az elavult a gondolattól, mely szerint „a nők a humán jellegű munkára” születnek, és karrierjük fő területe a család.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a mai világban a pályaválasztásban kizárólag egyéni motivációk, választások hatnak. Pedig nagyvonalakban a karrierválasztásban még mindig érvényesül egy hagyományos szemlélet. Ez a nők felé alapvetően két dolgot sugall. Egyrészről leszűkíti a választási lehetőségeket nőiesnek minősített szakmák körére, másrészről a gyermekvállalás, családi szerep egyoldalú felelősévé teszi a lányokat. Ezzel szemben a fiúkat a társadalom abban erősíti meg végig, hogy ők bármilyen szakmát választhatnak, az apa szerep pedig csak plusz egy területe életüknek.
Ráadásul a szocializáció során a lányokat általában családi szerepükkel kapcsolatos képességeikben erősítik meg leginkább, míg a fiúk többféle kompetenciaterületről kapnak visszajelzést, ami stabilabb és átfogóbb önbizalom kialakulását segíti elő.
A Lányok Napja nevű nemzetközi akció ezeknek a jelenségeknek a következményeire hívja fel a figyelmet, és kísérletet tesz a karrierválasztás trendjének formálására.
Az akció fő célja a lányok érdeklődésének felkeltése a mérnöki, informatikai és egyéb jövő-orientált szakmák iránt. A tudatosítás, figyelemfelhívás alapvetően három irányú: lányok pályaválasztása, munkáltatók, szülők (közvélemény) felé.
Nem nehéz belátni, hogy gazdasági és társadalmi érdekek szempontjából is van jelentősége a témának. A kutatói és mérnöki utánpótlás például meglehetősen korlátozott (pedig a piaci igény nagy lenne rá), ezzel szemben a nők számaránya természettudományos, műszaki és informatikai területeken még mindig nagyon alacsony.
A Lányok Napja akció keretében olyan nyílt napok megrendezésére kerül sor, melyek alkalmával a vállalatok 9.-10.-11. osztályos lányokat fogadnak. A cél hogy a hagyományos pályaválasztási orientációval szemben, a lányokat is megerősítsék más jellegű (például természettudományos) kompetenciáikban, és általában véve saját képességeik terén.
Fotó:
pixabay.com
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.