Környezettudatosság: nem idő és pénz kérdése
- Dátum: 2014.02.21., 21:53
- hulladék, környezettudatosság, környezetvédelem, szelektív hulladékgyűjtés
A nyugati világban egy lakos átlagosan egy kg hulladékot termel, ez azt jelenti, hogy a világon egy nap alatt annyi hulladék termelődik, ami meghaladja Magyarország területét.
Így aztán hiába folyik még a csapból is a környezetvédelem témája, nem lehet elégszer és eléggé hangsúlyozni az egyéni felelősséget és tudatosságot ezen a téren.
Ma már országszerte elérhetőek a szelektív hulladékgyűjtő pontok, annyit mindenki megtehet (akár szegény, akár gazdag), hogy szétválogatja a saját szemetét.
A szelektív hulladékgyűjtő pontok lehetővé teszik, hogy külön konténerbe helyezhessük el, a színes üveget, a fehér üveget, a fémet, a papírt és a műanyagot. Azért rendkívül fontos, hogy ennek megfelelően szétválogassuk a háztartási hulladékot, mert így támogatjuk az újrafelhasználás folyamatát. Az előzőekben felsorolt hulladékok szinte 100%-ban újrahasznosíthatóak, így másodnyersanyagként visszakerülve a gazdaságba jelentősen csökkentik a környezeti terhelést.
Az elektronikai hulladékok számára pedig elvileg minden önkormányzatnak kell biztosítani hulladékgyűjtő udvarokat, ahol a lakosság ezeket ingyen elhelyezheti. A lejárt szavatosságú gyógyszereket sem szabad hagyományos hulladékgyűjtő konténerekben elhelyezni, mivel ezek veszélyes hulladéknak minősülnek. A gyógyszerhulladékot az erre kijelölt gyógyszertárakban lehet leadni. Kevésbé köztudott, hogy a használt étolaj is veszélyes hulladéknak minősül, ezért hagyományos módon (szemetesbe vagy lefolyóba önteni) megszabadulni tőle szabálytalan, törvénytelen. És ez nem csak azokra érvényes, akik ipari mennyiségben használnak étolajat. A fáradt olaj kezelésére is dolgoztak ki eljárást, de lakossági szempontból ez még elég körülményesen hozzáférhető rendszer.
A környezettudatosság nem idő és pénz kérdése csak, mindenki felelős legalább a saját háztartási hulladéka kezelésében, és ma már adottak a feltételek ahhoz, hogy (viszonylag egyszerű módon) a szelektív hulladékgyűjtéssel hozzájáruljunk az újrahasznosítás folyamatához.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.