Menü

Példamutató test- és énkép

Nemcsak a médiából érkező nyomás van hatással a gyerekek énképére, testképére. A szülői minta nagymértékben meghatározza a gyerekek táplálkozással illetve testképpel kapcsolatos nézeteit.

Természetesen (mint minden másban) a szülői modell meghatározó szereppel bír abban, hogy a gyerek milyen táplálkozási szokásokat vesz fel. De a hangsúly nem azon lesz, amit prédikálunk gyermekeink felé például az egészséges táplálkozással kapcsolatban, hanem azon, hogy mi magunk hogyan étkezünk, mozgunk, és milyen jelzőkkel illetjük például testünket.

És persze nemcsak az elhízás rossz minta, hanem például az életvitelszerű fogyókúrázás is. Egy angol vizsgálat megállapította ugyanis, hogy a rendszeresen fogyókúrázó anyák lányai között gyakrabban fordulnak elő különböző táplálkozási zavarok.

A gyerekek akaratlanul is átveszik a szülők táplálkozási szokásait és a testképhez való hozzáállásukat is. Éppen ezért nemcsak a gyerekre vonatkozó megállapításainkat kell tudatosabban megválogatni, hanem az önmagunkkal kapcsolatos kritikáinkat is óvatosabban kell kezelnünk. Ha szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy gyermekünknek pozitív énképe, testképe legyen, akkor önmagunkra vonatkoztatva is kell dicsérő szavakat használnunk, és ne hangoztassuk túlzottan a kevésbé szerencsés genetikai örökségeket. Nem jó példa az sem, ha étkezésünket bűntudat kíséri, vagy ha testünk hibáit gyakran kiemeljük. 

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?