Menü

Többszörös megtakarítás a víztakarékoskodás

A vízzel való takarékoskodás kulcskérdés, az előrejelzések szerint a jövő háborúi nem az olajért folynak majd, hanem az vízért.

Már most a Föld népességének egyharmada vízhiánytól szenved, amely komoly feszültséget generál. A helyzetet tovább rontja a globális felmelegedés folyamata, mely nemcsak a hőmérséklet emelkedését jelenti, hanem a csapadék mennyiség csökkenését is.

Magyarország egyelőre szerencsés helyzetben van a vízkészleteit illetően, de mégis létszükséglet kérdése, hogy hosszú távon mennyire leszünk képesek tudatosan használni ezt az értékes, és nélkülözhetetlen természeti erőforrást.

Ha itthon megnyitunk egy átlagos csaptelepet, akkor hozzávetőleg 10- 12 liter víz folyik kezünkre. Vagyis egy átlagos csaptelep 1 perc alatt 12-13 liter vizet enged át, amely nagyfokú pazarlást jelent. Ezzel szemben ha perlátort használunk, vagyis egy úgy nevezett intelligens átfolyás szabályzót, akkor ezt a vízhasználatot 60- 70 százalékkal is csökkenteni tudjuk. Egyébként ez az egyszerű víztakarékos eszköz levegővel dúsítja a vízsugarat, ezáltal csökkenti a víz mennyiséget, de a felületét növeli, vagyis fokozza a hasznosíthatóságot.

Érdemes a fürdést is számokban tudatosítani, ugyanis fürdésnél átlagosan 100 litert vizet használunk el, ami nagyon nagy mennyiség. Ezért jóval környezettudatosabb szokás a zuhanyzás.

Egyébként Magyarországon egy ember átlagosan 150 liter vizet használ naponta, Európában ezzel élen járunk a vízfelhasználásban.

Elsősorban szemléletbeli változásokra kell törekednünk, apró odafigyelésekkel nemcsak fontos „kincsünket” védhetjük meg, hanem egyben költségmegtakarítást is elérhetünk. A környezettudatos vízhasználat ugyanis akár háromszoros megtakarítást is jelenthet, hiszen érinti a vízdíjat, a szennyvíz költséget, és a víz melegítésével járó energiát (vagyis fűtés költséget) is.

Lakossági szinten is sokat tehetünk a takarékosabb vízhasználat érdekében, és ma már a háztartási eszközök fejlesztésénél is fontos szempont az energiatakarékosság. Az innovatív fejlesztéseknek köszönhetően a mosógépek vízfelhasználása körülbelül 62 százalékkal csökkent.

És olyan, talán banálisnak tűnő szokások esetén is érdemes beszélni az ökotudatosságról, mint például a fogmosás, és a borotválkozás. Ne folyassuk folyamatosan a vizet ezeknél a napi rutin feladatoknál, azt gondolhatjuk, nem számít, de összességében akár 30 liter vizet is meg lehet spórolni apró odafigyelésekkel.

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.