Az első ezer nap
- Dátum: 2014.03.21., 19:01
- anyatej, betegségek, Ezer nap, gyermek, táplálkozás
A legújabb kutatások életünk első ezer napjának kiemelt fontosságát hangsúlyozzák a későbbi egészségmegőrzésben.
A napokban bejárta a médiát egy tudatosságra nevelő, egészségügy kampány, amelyben azt emelik ki, hogy az első néhány év minőségi táplálkozása kiemelten fontos a későbbi egészségügyi állapot szempontjából. Mire kell a leginkább odafigyelni?
A kutatók szerint a fejlődés korai szakasza még annál is fontosabb, mint amit korábban állítottak. A gének helyett a táplálkozás szerepét hangsúlyozzák. A fogantatástól számított első ezer napban sok mindent el lehet rontani, ráadásul ezek olyan dolgok, amelyek később már szinte egyáltalán nem javíthatók, pótolhatók. Nőhet a cukorbetegség kialakulásának kockázata, az elhízásra való hajlam, a magas vérnyomás és az érelmeszesedés esélye.
Tehát már a terhesség alatti érdemes különösen odafigyelni a megfelelő táplálkozásra, a születés után pedig jöhet az anyatej, amely az első hónapokban a legjobb, legteljesebb táplálék a babának. Fél évig mindenképpen ajánlják az anyatejet, sőt még azt követően is, ha van rá mód, de hat hónap után már fontos a hozzátáplálás is. Persze ekkor még az említett ezer nap egyharmadánál sem vagyunk, később sem lankadhat a szülők figyelme és fegyelme, hiszen a gyermek egy és hároméves kora között fontos fejlődési szakaszon megy át. Például ekkor erősödik meg igazán immunrendszere, ami kényes szakasz, és amelyet táplálkozással pozitívan és negatívan is befolyásolhatunk. Ami általában hibádzik az, hogy a gyermek nem jut elég D-vitaminhoz, kalciumhoz és cinkhez, alacsony a vas, valamint sok a cukor és szénhidrátbevitele. Amennyiben ezek terén tartjuk magunkat az ajánlásokhoz, rengeteg problémát megspórolhatunk csemeténknek a későbbi felnőtt életben.
Fotó:
pixabay.com
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.