Menü

Elkerülhető a felfázás

A remek idő miatt sokan már pólóra vetkőzve mászkálnak a napsütésben. Nem számolva azzal, hogy ilyenkor lehet a legkönnyebben felfázni.

A felfázás tipikus női betegség, ám ez nem jelenti azt, hogy a férfiakat egyáltalán nem érintheti. Hogy miért a hölgyeket sújtja többször ez a betegség, annak a magyarázata pusztán biológiai. A női húgyvezeték jóval rövidebb a férfiakénál és így a kórokozók könnyebben meg tudnak telepedni rajta. A felmérések szerint az aktív szexuális életet élő hölgyek életükben legalább egyszer elkapják ezt a nyavalyát.

A felfázást másképp hólyaghurutnak, vagy húgyúti fertőzésnek is hívják. Számtalan ok kiválthatja a tüneteket: a gyakori vizelési inger, a fájdalmas, csípős, szúrós érzés pisilés közben, a szagos, sötét vizelet, az alhasi fájdalom mind-mind azt jelzik, hogy forduljunk orvoshoz. Általában egy rövid antibiotikumos kezelés után a beteg tünetmentessé válik, de gyengébb tünetek esetén akár házi gyógymódokkal is kikezelhetjük magukat.

A felfázást a hideg is okozhatja, ami ellen réteges öltözködéssel, vastag talpú cipővel védekezhetünk. Azonban bakteriális, vagy vírusos fertőzés is kiválthatja. Az okok mögött a túlzott alkoholfogyasztás, az erős, fűszeres ételek is állhatnak, sőt a stressz is okozhatja.

A felderítése, a beazonosítása a betegségnek viszonylag egyszerűen történik: a vizeletmintát teszteli az orvos és abból állapítja meg a betegség mértékét és súlyosságát.

Akit gyakorta kínoz a hólyaghurut, annak a szakértők azt tanácsolják, fogyasszon több folyadékot, lehetőleg szénsavmentes ásványvizet, mert a sok víz átmossa a hólyagot és megnehezíti a kórokozók letelepedését.

A réteges öltözködés, a megfelelő minőségű fehérnemű is sokat segíthet. Sőt az is, ha a hölgyek odafigyelnek arra, miként használják a wc-papírt. Ha ugyanis a helytelen irányban végzik a műveletet ürítés után, akkor a bacilusok könnyebben bejuthatnak az érzékeny helyekre.

Fontos tanács még az is, hogy soha ne tartsuk vissza a pisilési ingert, lehetőleg mindig próbáljunk azonnal eleget tenni szervezetünk hívószavának.

Fotó:
pixabay.com

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.