Menü

Amikor izgalomba jövünk

Ki ne ismerné az érzést, amikor olyan hevesen ver a szíve, hogy majd kiugrik a helyéről, mind eközben az érzékszervei élesebben működnek, mint valaha, az elméje pedig éberré válik. Az izgalmi állapot után aztán legtöbbször jön az eufória, a boldogság, az öröm, a felszabadultság. Az adrenalin dolgozott benne.

Az adrenalin egy különleges hormon, amelynek termelődése után elönti az embert az eufória, a boldogság, az öröm, a felszabadultság, az elégedettség érzése. Legtöbbször sikerélményt, vagy izgalmat jelent a jelenléte. Azonban arról az esetről sem szabad megfeledkeznünk, amikor veszélyhelyzetben termelődik. Ilyenkor képes az ember az elképzelhetetlen, ember feletti teljesítményre.

Az adrenalin megjelenésekor a szervezet elképesztő munkába kezd. Az izmok felkészülnek a terhelésre, kitágulnak a vázizmok, az erek, fokozódik a szívműködés, megemelkedik a vércukorszint, turbó fokozatra kapcsol az agy, élessé válik az elme, kifeszül az idegrendszer, és beindul a zsírégetés is. Több olyan szerv, működése amelyre adott szituációban viszont nincs szükség, lelassul.

Az ember például vészhelyzetben az adrenalin segítségével képes védekezni, vagy menekülni olyan erővel, gyorsasággal, amelyre egyébként, normál esetben nem lenne képes. A sportolók esetében az adrenalin segít abban, hogy teljesítő képességük maximumát ki tudják hozni magukból. Sok diák pedig az adrenalinnak köszönheti, hogy nem blokkol le vizsga közben, hanem még olyan dolgokra is emlékszik, amire átlagos esetben képtelen lenne.

Az adrenalin azonban veszélyes is lehet. Sokan ugyanis adrenalin függőségben szenvednek. Ez azt jelenti, hogy az adrenalin okozta érzés miatt keresik a veszélyt, az extrém helyzeteket, szituációkat, miközben nem ismerik a félelmet és nem fogják fel, hogy tevékenységük közben mekkora veszélynek vannak kitéve. Eközben nem érzik a hideget, a forróságot, az éhséget, a szomjúságot, szervezetük még maximális fokozaton pörög. Az eufóriát hajszolják újra és újra. S ha ez nem jön, akkor kiégettnek, boldogtalannak érezhetik magukat, depresszióba eshetnek. Ilyen esetben szakember segítségére is szükség lehet.

Fotó:
pixabay.com

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!