Menü

Új védőoltást vezetnek be

A Magyar Közlöny 46. számában jelent meg legutóbb, hogy a 2014. június 30-a után született csecsemők részére kötelezővé teszik a pneumococcus baktérium elleni védőoltást.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat felmérése szerint szinte mindegyik két év alatt csecsemő megkapta a pneumococcus baktérium elleni oltást, amely eddig választható volt. A 98 százalékos arány arra ösztönözte a döntéshozókat, hogy ezt az oltási típust is felvegyék a kötelező védőoltások körébe.

Hazánkban jelenleg tíz fertőző betegség ellen kapnak a babák, majd gyerekek életkoruknak megfelelő védőoltást. Eddig a szamárköhögés, a merevgörcs, a gyermekbénulás, a kanyaró, a gümőkór, a torokgyík, a rózsahimlő, a mumpsz, a bakteriális agyhártya gyulladás, valamint a hepatitis B ellen kapnak, kaptak a kicsik oltást.

A pneumococcus baktérium elleni oltás többek között olyan súlyos betegségtől óvja meg a csemetéket, mint a középfül gyulladás, az arcüreggyulladás, a tüdőgyulladás, vagy az agyhártya gyulladás.

A kötelező, új oltást a 2014. június 30-a után született gyermekek részére vezetik be, és a 0-6 éves kor közötti, folyamatos oltási rendbe kell majd beilleszteni.

Természetesen, aki eddig is kérte, vagy kéri, az ezután is ingyen hozzájuthat az oltáshoz, de azt tudni kell, hogy még nem kötelező.

Ezzel egy időben azt is bejelentették, hogy a méhnyakrák betegségekért felelős HPV (humán papilloma vírus) elleni védőoltás kötelezően felajánlhatóvá válik szeptember 1-től. Az érintett 12 éves lányok számára az iskolaorvos, vagy a házi gyermekorvos ajánlhatja és adhatja be.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.