Menü

Hajhullás szülés után

A terhesség hatására a kismama szervezetében jelentős hormonális változások zajlanak, ennek hatása még a haj állapotán is tükröződik. A várandósági „megszépülést” azonban szinte menetrendszerűen követi a szülés utáni hajhullás.

A megnövekedett ösztrogénszint hatására a várandóság alatt hajunk álaga megváltozik, általában ilyenkor egy dúsabb, fényesebb, szebb hajkoronával büszkélkedhetnek a kismamák.

A szülés után azonban szinte kivétel nélkül kialakul valamilyen szintű hajhullás, melynek hátterében több tényező is megfigyelhető.

Egyrészről hormonváltozások befolyásolják a haj állapotát, a szülést követően az ösztrogénszint jelentősen lecsökken. De alapvetően a szülés következtében kialakuló vérszegénység, illetve vitaminhiány hatására kezd el hullani a kismamák haja a gyermekágyas időszakban.

A szülés jelentős fizikai megterhelést jelent, melyet nagyfokú vérveszteség is kísér, kialakul egy vashiányos állapot. Ezért nagyon fontos, hogy már a szülést megelőzően feltöltsük szervezetünket, vagyis fokozzuk a vasbevitelt. Ezt megtehetjük természetes módon, fogyasszunk magas vastartalmú élelmiszereket, úgy mint májat, céklát, narancsot. Továbbá érdemes mellőzni azokat a táplálékokat, melyek gátolják a vas felszívódását, vagyis például nem ajánlott kávé illetve tea rendszeres fogyasztása.

Vastartalmú készítmények szedésével is kompenzálhatjuk a szüléssel járó vérveszteség következtében kialakuló vashiányt. Ám a vas- vitamin felszívódása nehézkes folyamat, homeopátiás készítményekkel fokozhatjuk a vas- tabletta hatását (felszívódását).

Fotó:
pixabay.com

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?