Menü

Hajhullás szülés után

A terhesség hatására a kismama szervezetében jelentős hormonális változások zajlanak, ennek hatása még a haj állapotán is tükröződik. A várandósági „megszépülést” azonban szinte menetrendszerűen követi a szülés utáni hajhullás.

A megnövekedett ösztrogénszint hatására a várandóság alatt hajunk álaga megváltozik, általában ilyenkor egy dúsabb, fényesebb, szebb hajkoronával büszkélkedhetnek a kismamák.

A szülés után azonban szinte kivétel nélkül kialakul valamilyen szintű hajhullás, melynek hátterében több tényező is megfigyelhető.

Egyrészről hormonváltozások befolyásolják a haj állapotát, a szülést követően az ösztrogénszint jelentősen lecsökken. De alapvetően a szülés következtében kialakuló vérszegénység, illetve vitaminhiány hatására kezd el hullani a kismamák haja a gyermekágyas időszakban.

A szülés jelentős fizikai megterhelést jelent, melyet nagyfokú vérveszteség is kísér, kialakul egy vashiányos állapot. Ezért nagyon fontos, hogy már a szülést megelőzően feltöltsük szervezetünket, vagyis fokozzuk a vasbevitelt. Ezt megtehetjük természetes módon, fogyasszunk magas vastartalmú élelmiszereket, úgy mint májat, céklát, narancsot. Továbbá érdemes mellőzni azokat a táplálékokat, melyek gátolják a vas felszívódását, vagyis például nem ajánlott kávé illetve tea rendszeres fogyasztása.

Vastartalmú készítmények szedésével is kompenzálhatjuk a szüléssel járó vérveszteség következtében kialakuló vashiányt. Ám a vas- vitamin felszívódása nehézkes folyamat, homeopátiás készítményekkel fokozhatjuk a vas- tabletta hatását (felszívódását).

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?