Menü

Ízületi panaszok esetén is aktívan

Azt mondják korral jár, de nem feltétlenül kell szenvednünk ízületi problémák miatt 40 éves kor felett sem, mozdulatlanságra pedig végképp ne ítéljük magunkat!

Genetikailag is lehet hajlamunk a porckopásra illetve az ízületi problémákra, de életmódunk is jelentős szerepet játszik abban, hogy idősebb korunkra mennyire tudjuk megőrizni mozgékonyságunkat.

Állandó csípő-, derék-, vagy térdfájás esetén sem kell teljesen elhagynunk magunkat, hiszen többféle módon is tehetünk az ízületi panaszok ellen.

Az ízületi gyulladások, kopások bizony fájdalmas tünetekkel járnak, ilyen esetekben érdemes nem szteroid gyulladáscsökkentőket (például: diclofenac, ibuprofen) használni, melyek csökkentik a fájdalmat.

Bármennyire is nehezünkre esik ilyen panaszok esetén a mozgás, nagyon fontos hogy ne álljunk át passzív életmódra, mivel ezzel csak tovább rontjuk ízületeink állapotát. Természetesen körültekintően kell megválasztani, hogy mit sportolunk, de mindenképpen érdemes rendszeresen mozogni. Az úszás például általában nagyon jó választás ízületi fájdalmak esetén is, úgy erősíthetjük izmainkat, hogy közben nem terheljük feleslegesen ízületeinket, porcainkat. Az is elegendő lehet, ha gyakran gyalogolunk, sétálunk, de ebben az esetben kerüljük a kemény talajt, és megfelelő cipőt válasszunk.

Egy gyógyvizes kúraszerű fürdőzés is nagyon hatásos lehet ízületi gyulladások tüneteinek enyhítésére, de nem mindegy milyen típusú gyógyvízben mártózunk, mert nem mindegyik ajánlott ízületi problémák esetén.

Persze nem hagyható figyelmen kívül a megfelelő táplálkozás sem, egyrészt a porcépülést elősegítő tápanyagok miatt, másrészt a testsúly optimalizálása végett. Érdemes tehát kicsit csökkenteni a húsfogyasztást és növelni a nyers zöldségfélék, gyümölcsök, tengeri halak fogyasztását étrendünkben.

Egyébként már enyhe és közepes ízületi gyulladás tünetei is mérsékelhetők, az ízületi merevséget csökkenthető, például glükózamin – szulfát bevitelével. A glükózamin természetes anyag, a porcszövet egyik fő alkotója.

Fotó:
pixabay.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?