Menü

Miért rosszak a szabad gyökök?

Az utóbbi időszakban sokat emlegetik, általában negatívan, pedig nem csak rossz, hanem kifejezetten jó hatása is van. De mik azok a szabad gyökök?

A szabad gyökök olyan molekulák, amelyek rövid életűek és nagy reakcióképességgel bírnak. Szervezetünkre károsak, mert felbontják az ép szövetek kémiai kötéseit, és helyettük olyan kötéseket hoznak létre, amelyek nem jók.

Mint oly sok mindennel, a szabad gyökökkel is az a helyzet, hogy akkor igazán károsak, ha elszaporodnak. Ugyanis bizonyos részük nemhogy káros, hanem kifejezetten hasznos tevékenységet fejt ki. Szerepet játszik a kórokozók eltávolításában, vagy akár szabályozza a vérnyomást és véralvadást. Amennyiben viszont túl sok szabad gyök kerül szervezetünkbe, az kifejezetten negatív.

De hogy történet ez meg? Legfőképpen az egészségtelen életmód és a környezetszennyezés miatt. A dohányzás, a drog, valamint a nagy mennyiségű gyógyszer- és alkoholfogyasztás ugyanúgy ludas lehet, mint a szmog, a vegyszerek, vagy az UV-sugárzás. De nem csak „nagy dolgok” miatt kerülhetnek szabad gyökök a szervezetünkbe, hanem a környezetünkkel való érintkezés közben szinte bárhonnan hozzájuk juthatunk, persze egyáltalán nem mindegy milyen mennyiségben.

Ami a táplálkozást illeti, például a vörös húsok jelentenek komoly szabad gyök forrást.

A problémára számos betegség kialakulása vezethető vissza, elsősorban a szív és érrendszeri megbetegedéseké, de többek között a daganatos, szem, ízületi, és idegrendszeri betegségek esetén is említik.

A védekezés különböző antioxidánsokkal lehetséges, a legismertebbek a C- és az E-vitamin. Az antioxidánsok többféleképpen képesek semlegesíteni a szabad gyököket.

Fotó:
pixabay.com

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.