Májusra elfáradnak a gyerekek az iskolában
- Dátum: 2014.05.21., 14:44
- évvége, gyerek, iskola, kikapcsolódás, nyári szünet, szünidő, tanulás, teljesítmény
Kevesebb, mint egy hónap múlva itt van az iskolai nyári szünet. A szülők talán már kinézték a táborokat és lebeszélték a nagyszülőkkel, hogy mikor tudnak vigyázni az unokákra. A gyerekek pedig már vágják a centit. Tervezgetik a nyarat, és szívesebben foglalkoznak az iskolai kirándulással, mint a tanulással.
Pedig év végén bele kell húzni, hogy szép jegyek szerepeljen a bizonyítványban. A követelmények azonban egyre magasabbak, amiket elvárnak a gyerekektől. A tananyag nehezebb, korábban kell bonyolult összefüggésekről tanulni. Több különórára járnak: sport, zene, nyelvtanulás – nehéz a választás. Nem csoda hát, hogy a szünidő közeledtével nehezebben koncentrálnak csemetéink.
Figyeljünk hát oda rájuk jobban ebben az időszakban! Ha kell, tanuljunk velük kicsit többet, hiszen ilyenkorra az önállóan tanuló gyerekek teljesítménye is csökkenhet. Az iskolán kívüli elfoglaltságokban is lehetünk megengedőbbek: talán nem baj, ha ebben a pár hétben kevesebb délutáni tevékenységre kötelezzük őket.
Érdemes gyakrabban konzultálni ebben az időszakban gyerekünk tanáraival, osztályfőnökével, ha azt szeretnénk, hogy ne rontsa le év végére a jegyeit. Kitalálhatunk plusz motivációs tényezőket a teljesítményük javítására. Nem kell viszont feltétlenül új telefont ígérni év végére: egészséges lelkületű gyermekünk örül valamilyen kellemes programnak is, amit együtt tölt a család.
Ha kamaszkorú gyermekünk van, akkor csökkenthetjük elvárásainkat a házimunkában való segítség terén is. Ahogy a felnőttnek sem egyszerű munka és túlóra mellett háztartást vezetni, vagy főiskolára járni, úgy a tinédzsereknek is megterhelő lehet, hogy az év végi hajrá mellett még szülei is hathatós közreműködést várnak el tőle az otthoni tevékenységekben.
Hagyjuk hát kicsit tovább aludni a gyermekeket hétvégén, és biztosítsuk számukra a kikapcsolódás lehetőségét. Itt a jó idő, menjünk velük kirándulni, kerékpározni, de néha toleráljuk azt is, ha a digitális világban kívánnak kikapcsolódni. Hiszen mi is így teszünk, ha ezt a cikket olvassuk…
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?