Terhességi cukorbetegség: odafigyelést igényel
- Dátum: 2014.05.22., 14:27
- glükóztolerancia, terheléses cukormérés, terhesség, terhességi cukorbetegség, terhességi diabétesz
A várandóság második trimeszterében kerül sor a terheléses cukormérésre, melyet nagyon kellemetlen vizsgálatként tartanak számon. Bár valóban mindenki el tud képzelni jobb „menüt” 75 gramm cukrot tartalmazó víznél, és a vérvétel sem túl kellemes, mégis alapvető fontosságú vizsgálatról van szó.
A kezeletlen terhességi cukorbetegség ugyanis veszélyes lehet mind a babára, mind a kismamára nézve. A terhességi cukorbetegségnek nem feltétlenül vannak előjelei, megfelelő diétával ugyanakkor hatékonyan kezelhető, és szülés után többnyire elmúlik.
De mi áll a terhességi cukorbetegség hátterében? A rendszertelen táplálkozás, túlzott szénhidrátfogyasztás, és mozgásszegény életmód egyaránt elősegítheti a cukorbetegség kialakulását, de várandóság alatt egyéb okok miatt is, egészséges táplálkozás ellenére is kialakulhat.
A terhesség során ugyanis a méhlepény olyan hormonokat termel, amelyek ronthatják a kismama vérében az inzulin hatékonyságát. Ennek következtében egy csökkent glükóztolerncia állhat elő, ami tulajdonképpen a cukorbetegséget megelőző állapot. Amennyiben a vércukorszint tartósan magas, a hasnyálmirigy egyre több inzulint termel. A sok inzulin fokozott súlygyarapodáshoz vezethet a babánál is, ráadásul ödémásodást, valamint rossz oxigénellátást idézhet elő.
A terhességi diabétesz során általában ritkán kerül sor inzulinos kezelésre, legtöbbször diétát írnak elő a kismama számára. Általában ez a diéta napi ötszöri étkezést jelent, melyek alakalmával szigorúan szabályozott a szénhidrátbevitel. Ez azért fontos, hogy a hasnyálmirigy egyenletes terhelésnek legyen kitéve, és ne ingadozzon szélsőségesen a vércukorszint.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?