Juj, félrelépés, avagy mit kell tudni a bokaficamról
- Dátum: 2014.06.02., 13:28
- bokaficam, bokaficam és duzzanat, bokaficam és trombózis, bokaficam kezelése
A bokaficam elkerülhetetlen baj. Elég egy rossz mozdulat, ügyetlen talajfogás ahhoz, hogy a bokánk kiforduljon, kificamodjon. Súlyos esetben pedig nem úszhatjuk meg a gipszet sem.
Bokaficamról akkor beszélünk, amikor a boka kifordul a helyes tartásból, s ezzel együtt az ínszalagok megnyúlnak, részlegesen, vagy teljesen elszakadnak.
Enyhébb esetben boka rándulásról beszélünk. Például, amikor belelépünk egy apró gödörbe, vagy a magassarkú viselése közben megbicsaklunk. Ez csupán akkor fáj, amikor maga a rándulás, a húzódás megtörténik. Napokig persze érezhetjük a kellemetlen, de enyhe fájdalmat egy-egy éles mozdulat után, azonban nagyjából hat-hét nap után teljesen rendbe jövünk.
A bokaficam súlyosabb esetében az ínszalagok megnyúlnak, vagy részlegesen, esetleg teljesen el is szakadnak. Általában a ficam bekövetkeztekor azonnal éles, erős fájdalmat tapasztalunk, amely makacsul tartja magát és nem is múlik el. Legtöbbször a boka külső fele erősen bedagad, bevérzik. A mozgás nehézkessé, egyenesen lehetetlenné válik a fájdalom miatt. A lehető legjobb, ha ilyenkor azonnal orvoshoz fordulunk.
A szakemberek a vizsgálat után általában röntgen vizsgálatot rendelnek el, ahol terheléses, súlyvizsgálattal állapítják meg, mekkora a baj. Régebben, amikor a bokaszalag legalább huszonegy fokosra kinyílt, vagyis megnyúlt, akkor operációt rendeltek el. Manapság, egyre ritkább az ilyen, ugyanis a modern orvostudomány fejlődése lehetővé teszi, hogy erős szorítókötéssel és gondos, otthoni ápolással operáció nélkül is meggyógyuljunk. Egyes helyeken még ragaszkodnak a gipszhez, de szerencsére ez a megoldás egyre kevesebb. Inkább a bokavédő, a bokaszorító viselését, a jegelést, a gyulladáscsökkentő természetes krémek használatát javasolják.
Fontos, hogy súlyosabb bokaficam esetén mindenképpen legalább egy, de inkább két hétig szigorúan pihentessük, polcoljuk fel a lábunkat. Jegeljük és természetes krémekkel kezeljük. Fontos, hogy figyeljünk oda, megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, és akár naponta többször végezzünk tornagyakorlatokat, hogy a vérkeringésünket éberen tartsuk és semmiképp ne következhessen be vérsűrűsödés, vagyis trombózis.
A bokaficam általában hat-nyolc hét alatt meggyógyul annyira, hogy óvatosan és finoman újra sportolni, mozogni kezdjünk.
Fotó:
pixabay.com
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.