Juj, félrelépés, avagy mit kell tudni a bokaficamról
- Dátum: 2014.06.02., 13:28
- bokaficam, bokaficam és duzzanat, bokaficam és trombózis, bokaficam kezelése
A bokaficam elkerülhetetlen baj. Elég egy rossz mozdulat, ügyetlen talajfogás ahhoz, hogy a bokánk kiforduljon, kificamodjon. Súlyos esetben pedig nem úszhatjuk meg a gipszet sem.
Bokaficamról akkor beszélünk, amikor a boka kifordul a helyes tartásból, s ezzel együtt az ínszalagok megnyúlnak, részlegesen, vagy teljesen elszakadnak.
Enyhébb esetben boka rándulásról beszélünk. Például, amikor belelépünk egy apró gödörbe, vagy a magassarkú viselése közben megbicsaklunk. Ez csupán akkor fáj, amikor maga a rándulás, a húzódás megtörténik. Napokig persze érezhetjük a kellemetlen, de enyhe fájdalmat egy-egy éles mozdulat után, azonban nagyjából hat-hét nap után teljesen rendbe jövünk.
A bokaficam súlyosabb esetében az ínszalagok megnyúlnak, vagy részlegesen, esetleg teljesen el is szakadnak. Általában a ficam bekövetkeztekor azonnal éles, erős fájdalmat tapasztalunk, amely makacsul tartja magát és nem is múlik el. Legtöbbször a boka külső fele erősen bedagad, bevérzik. A mozgás nehézkessé, egyenesen lehetetlenné válik a fájdalom miatt. A lehető legjobb, ha ilyenkor azonnal orvoshoz fordulunk.
A szakemberek a vizsgálat után általában röntgen vizsgálatot rendelnek el, ahol terheléses, súlyvizsgálattal állapítják meg, mekkora a baj. Régebben, amikor a bokaszalag legalább huszonegy fokosra kinyílt, vagyis megnyúlt, akkor operációt rendeltek el. Manapság, egyre ritkább az ilyen, ugyanis a modern orvostudomány fejlődése lehetővé teszi, hogy erős szorítókötéssel és gondos, otthoni ápolással operáció nélkül is meggyógyuljunk. Egyes helyeken még ragaszkodnak a gipszhez, de szerencsére ez a megoldás egyre kevesebb. Inkább a bokavédő, a bokaszorító viselését, a jegelést, a gyulladáscsökkentő természetes krémek használatát javasolják.
Fontos, hogy súlyosabb bokaficam esetén mindenképpen legalább egy, de inkább két hétig szigorúan pihentessük, polcoljuk fel a lábunkat. Jegeljük és természetes krémekkel kezeljük. Fontos, hogy figyeljünk oda, megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, és akár naponta többször végezzünk tornagyakorlatokat, hogy a vérkeringésünket éberen tartsuk és semmiképp ne következhessen be vérsűrűsödés, vagyis trombózis.
A bokaficam általában hat-nyolc hét alatt meggyógyul annyira, hogy óvatosan és finoman újra sportolni, mozogni kezdjünk.
Fotó:
pixabay.com
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.