Menü

Juj, félrelépés, avagy mit kell tudni a bokaficamról

 A bokaficam elkerülhetetlen baj. Elég egy rossz mozdulat, ügyetlen talajfogás ahhoz, hogy a bokánk kiforduljon, kificamodjon. Súlyos esetben pedig nem úszhatjuk meg a gipszet sem.

Bokaficamról akkor beszélünk, amikor a boka kifordul a helyes tartásból, s ezzel együtt az ínszalagok megnyúlnak, részlegesen, vagy teljesen elszakadnak.

Enyhébb esetben boka rándulásról beszélünk. Például, amikor belelépünk egy apró gödörbe, vagy a magassarkú viselése közben megbicsaklunk. Ez csupán akkor fáj, amikor maga a rándulás, a húzódás megtörténik. Napokig persze érezhetjük a kellemetlen, de enyhe fájdalmat egy-egy éles mozdulat után, azonban nagyjából hat-hét nap után teljesen rendbe jövünk.

A bokaficam súlyosabb esetében az ínszalagok megnyúlnak, vagy részlegesen, esetleg teljesen el is szakadnak. Általában a ficam bekövetkeztekor azonnal éles, erős fájdalmat tapasztalunk, amely makacsul tartja magát és nem is múlik el. Legtöbbször a boka külső fele erősen bedagad, bevérzik. A mozgás nehézkessé, egyenesen lehetetlenné válik a fájdalom miatt. A lehető legjobb, ha ilyenkor azonnal orvoshoz fordulunk.

A szakemberek a vizsgálat után általában röntgen vizsgálatot rendelnek el, ahol terheléses, súlyvizsgálattal állapítják meg, mekkora a baj. Régebben, amikor a bokaszalag legalább huszonegy fokosra  kinyílt, vagyis megnyúlt, akkor operációt rendeltek el. Manapság, egyre ritkább az ilyen, ugyanis a modern orvostudomány fejlődése lehetővé teszi, hogy erős szorítókötéssel és gondos, otthoni ápolással operáció nélkül is meggyógyuljunk. Egyes helyeken még ragaszkodnak a gipszhez, de szerencsére ez a megoldás egyre kevesebb. Inkább a bokavédő, a bokaszorító viselését, a jegelést, a gyulladáscsökkentő természetes krémek használatát javasolják.

Fontos, hogy súlyosabb bokaficam esetén mindenképpen legalább egy, de inkább két hétig szigorúan pihentessük, polcoljuk fel a lábunkat. Jegeljük és természetes krémekkel kezeljük. Fontos, hogy figyeljünk oda, megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, és akár naponta többször végezzünk tornagyakorlatokat, hogy a vérkeringésünket éberen tartsuk és semmiképp ne következhessen be vérsűrűsödés, vagyis trombózis.

A bokaficam általában hat-nyolc hét alatt meggyógyul annyira, hogy óvatosan és finoman újra sportolni, mozogni kezdjünk.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.