Öregség, nem betegség
- Dátum: 2014.06.17., 21:13
- fiatalkor, idősebb életkorban, idősebb korosztály, öregedés
A legtöbb ember fél az öregedéstől, de ennek hátterében az áll, hogy az öregkort azonosítjuk a magánnyal, a betegségekkel, és tulajdonképpen az elmúlással is. Ezektől nem véletlenül rettegünk, azonban idősebb korunkban is mi írjuk a történetünket, és ha nem temetjük el mindjárt magunkat az az első ősz hajszálak megjelenése után, akkor teljesebb életet is élhetünk, mint gondolnánk.
Persze nem könnyű, hiszen a társadalom a világra való jogot gyakran csak a fiataloknak tartja fenn, és lépten-nyomon abba ütközünk, hogy élni csak fiatalon, szépen, erőnk teljében érdemes, ami utána következik az már csak egy unalmas és nehézkes hosszabbítás, amit maximum csak elviselni lehet, élvezni nem.
Először is elvárásainkat kell átgondolnunk, ne ragaszkodjunk foggal- körömmel a fiatalkori világmegváltó álmainkhoz, és ne keseregjünk életünk hétköznapisága felett. Idősebb korban is számos lehetőség van az önmegvalósításra, talán még több, mint előtte. Több mindenre van időnk, és talán végre kicsit önzőbbek is lehetünk. Rajtunk múlik, hogy elfogadjuk a változásokat és keressük az új életperiódus lehetőségeit, örömeit, vagy önsajnálatba kezdünk és átadjuk magunkat a „lelki öregedésnek”.
A változás az élet minden területére kihat, változik a párkapcsolat, a szülői szerep, ehhez bizony alkalmazkodni kell, nem ragaszkodhatunk mereven fiatalkori élethelyzeteinkhez és szerepeinkhez.
Egy idősebb életkor épp annyira lehet üres, boldogtalan és céltalan, mint egy fiatalkor. És ez persze fordítva is igaz, idősebb korban is élhetünk motivált, boldog, kiegyensúlyozott életet. Éveink számának ne tulajdonítsunk túl sok jelentőséget, életkorunk tény, önmagában nem lehetőség, de nem is akadály.
Fotó:
pixabay.com
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?