Menü

Odafigyelünk eléggé az apák fontosságára?

Nemrég, június 15-én ünnepeltük az apák napját. Már akinek eszébe jutott, mert egyelőre közel sincs olyan ismertsége ennek, mint az anyák napjának, amelyet a virágboltok is előszeretettel propagálnak (amivel nincs is baj). Nos, az apák napja biztosan nem nekik hoz hasznot, annál inkább a családoknak! Fontos ugyanis elismerni nemcsak az anya, hanem az apa fontosságát is. Régóta ünnepeljük már az édesanyákat májusban, és nem is véletlenül. Az édesanya életet ad, szoptat, gondoz, gondoskodik, oltalmaz, ésatöbbi. Bár az édesapák ezen feladatok egy részére biológiailag nem tehetnek szert, fontos tudatosítani az ő szerepüket is.

Ezért hirdette meg idén a Jól-Lét Közhasznú Alapítvány az „Apád látható” elnevezésű kampányát, amikor arra kért mindenkit, hogy egy napra apák napja alkalmából cserélje le a facebook profilképét egy fotóra az édesapjával. Ugye, milyen ritka jelenségnek hangzik? A szervezet nem először tevékenykedik a témában, ők hozták létre az „Apa is csak egy van” elnevezésű facebook oldalt. A hajráegészség.hu maga is igyekszik a szemléletformálásban az Apanapló sorozattal, és néhanapján a leghíresebb közösségi anyablogban is megjelennek írások az apukáktól. Összességében még mindig ritka a jelenség, és sokkal kevesebbet hangsúlyozzák az édesapák szerepét és fontosságát.

De mi is az apa szerepe a családban? A családpszichológia szerint nem csekély! Míg a nő az érzelmi, addig a férfi az értelmi pillér a családszerkezetben. Az apa erkölcsi iránymutatása, védelmező szerepe alapjaiban meghatározza a családok dinamikáját. Másrészt az apa és anya együttes szerepe sem elhanyagolható: a gyermek kettejük kapcsolatáról vesz párkapcsolati mintát a legmeghatározóbb időszakban. Tudattalanul is magába szívja az egymás közötti kommunikációs stílusukat, vagy rosszabb esetben a játszmáikat.

Érzékeli a közöttük lévő hangulatokat, érintéseket. Nem véletlen, hogy a szociológusok szerint az a gyermek lesz a legegészségesebb lelkületű, ahol a fontossági sorrend elsősorban helyeződik a házastársra, és másodsorban a gyermekre. Hiszen a gyerek akkor a legboldogabb, ha az őt körülvevő családi légkör kellemes. A fentiekből láthatjuk hát, hogy az apa ugyanolyan tartópillér, mint az anya. Szerepük hasonlóan fontos, megérdemlik tehát, hogy ezt is ugyanannyira hangsúlyozzuk. Főként azért, mert nem egy házasság megy tönkre a szerepek elkülönítése miatt: az anya gyermeket nevel, az apa pénzt keres.

Mindenkinek megvan a maga különböző feladata, csak éppen a két út nem találkozik, a házastársak pedig elhidegülnek egymástól. Ha az apa nem érzi a fontosságát a családban és a gyermeknevelésben, az biztosan a családi egység megbomlásához vezet. Ne feledkezzünk hát meg az édesapákról, sem házastársként, sem pedig gyermekként! 

Fotó:
pixabay.com

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?

Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.