Menü

Óvatosan a természetes vitaminokkal is

Nem mind arany, ami fénylik! Sajnos ez a természetes vitaminokra is igaz. Kevesen tudnak róla, hogy a természetes alapanyagú vitaminok, étrend-kiegészítők néha nagyon messze állnak a valódi természetességtől. Noha az alapanyag természetes, de mire a vitamin a boltok polcaira kerül a vitamin, mindenféle vegyi eljáráson esik át.

Sajnos Magyarországon (de sok más országra is igaz ez) semmiféle szabályozás nem létezik arra vonatkozóan, hogy mely termékekre írhatják rá, hogy „természetes”, „natúr”, stb. A pontosan fogalmazó cégek úgy hirdetnek, hogy „csak természetes alapanyagú összetevőkből” készült. Mindez hiába, ha az ételekhez hasonlóan (pl. étolaj) itt is vegyi úton vonják ki az összetevőket, vagy kezelik az alapanyagot a megfelelő állag, forma elérése érdekében.

Még rosszabb, hogy rengeteg, alapanyaga miatt természetesnek hirdetett készítmény tartósítószert tartalmaz. Hiába tehát a természetes forrás, ha közben rejtett tartósítószereket fogyaszt! Kevésbé ártalmas, de bosszantó dolog, hogy a vitaminokhoz, étrend-kiegészítőkhöz, gyógykészítményekhez gyakorlatilag „kitöltő anyagokat” használnak. A fő összetevő nem az a természetes alapanyag, amit a termék neve alapján gondolnánk, hanem a nagy része vivőanyag. Figyelje meg tehát, hogy milyen arányban tartalmazza a készítmény azt az alapanyagot, amiért a terméket választotta! Valamint vizsgálja meg jól az összetevők listáját.

A vitaminok esetén máris elsődleges szűrő lehet, ha a címkén nem olvashatóak pontos adatok, például összetevők, vagy a hatóanyag-tartalom. Nem mindig egyszerű megállapítani, hogy az adott összetevő mit takar pontosan, ezért érdemes az interneten keresgélni a valóban természetes készítmények után, valamint kikérni a tapasztalt bioboltok, szakemberek véleményét. 

Fotó:
pixabay.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.