Menü

Óvatosan a természetes vitaminokkal is

Nem mind arany, ami fénylik! Sajnos ez a természetes vitaminokra is igaz. Kevesen tudnak róla, hogy a természetes alapanyagú vitaminok, étrend-kiegészítők néha nagyon messze állnak a valódi természetességtől. Noha az alapanyag természetes, de mire a vitamin a boltok polcaira kerül a vitamin, mindenféle vegyi eljáráson esik át.

Sajnos Magyarországon (de sok más országra is igaz ez) semmiféle szabályozás nem létezik arra vonatkozóan, hogy mely termékekre írhatják rá, hogy „természetes”, „natúr”, stb. A pontosan fogalmazó cégek úgy hirdetnek, hogy „csak természetes alapanyagú összetevőkből” készült. Mindez hiába, ha az ételekhez hasonlóan (pl. étolaj) itt is vegyi úton vonják ki az összetevőket, vagy kezelik az alapanyagot a megfelelő állag, forma elérése érdekében.

Még rosszabb, hogy rengeteg, alapanyaga miatt természetesnek hirdetett készítmény tartósítószert tartalmaz. Hiába tehát a természetes forrás, ha közben rejtett tartósítószereket fogyaszt! Kevésbé ártalmas, de bosszantó dolog, hogy a vitaminokhoz, étrend-kiegészítőkhöz, gyógykészítményekhez gyakorlatilag „kitöltő anyagokat” használnak. A fő összetevő nem az a természetes alapanyag, amit a termék neve alapján gondolnánk, hanem a nagy része vivőanyag. Figyelje meg tehát, hogy milyen arányban tartalmazza a készítmény azt az alapanyagot, amiért a terméket választotta! Valamint vizsgálja meg jól az összetevők listáját.

A vitaminok esetén máris elsődleges szűrő lehet, ha a címkén nem olvashatóak pontos adatok, például összetevők, vagy a hatóanyag-tartalom. Nem mindig egyszerű megállapítani, hogy az adott összetevő mit takar pontosan, ezért érdemes az interneten keresgélni a valóban természetes készítmények után, valamint kikérni a tapasztalt bioboltok, szakemberek véleményét. 

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.