Mit kell tudni a gesztenyéről?
- Dátum: 2014.10.03., 21:15
- egészség, gasztronómia, Gesztenye, gyümölcs, ízek, táplálkozás
A gesztenye az ősz mindennapi látnivalója, az évszak egyik fő jelképe, emellett érdekes és értékes táplálék.
Ősz derekén sok helyen botlik gesztenyébe az ember. Összegyűjtjük, dobáljuk, különböző kreatív díszítőtárgyakat készítünk belőle, és mindezek mellett elfogyasztjuk. Sőt, ez utóbbi a legfontosabb, hiszen a gesztenye, amellett, hogy az ősz egyik fő jelképe, ízletes, érdekes és értékes táplálék.
A szelídgesztenye ősz közepén érik, és a kemény és szúrós külső finom belsőt takart. A gesztenye amellett, hogy remek rostforrás kevés zsírt és fehérjét tartalmaz, viszont sok összetett szénhidrát van benne. Ahogyan több értékes vitamin is magas mennyiségben. Ilyen az E, a B2 és a B6, valamint a C.
A gyümölcs így sejtvédő, immunrendszer erősítő, segíthet fogyni, fogyasztása jót tesz az emésztőrendszernek, valamint még a szívünk és érrendszerünk állapotát is pozitívan befolyásolhatja.
A gesztenyét elsősorban sütve, főzve és püré formájában fogyasztjuk. Ha nem adnak hozzá cukrot, utóbbi is ugyanolyan értékes, mint a többi. Érdekesség, hogy a gesztenyét rengetegféleképpen el lehet készíteni, és rengeteg mindenre hasznosítható a gasztronómiában. Híres a gesztenyeliszt, de van gesztenyeleves, gesztenye sör és bor is, Olaszországban lekvárt is készítenek belőle. Nemcsak édes, sós ételekben is előfordul, hiszen remek ízesítőanyag.
A gyümölcsöt az emberiség évezredek óta ismeri és használja előszeretettel. Hazánkban is hosszú ideje hasznosítják, nem mellesleg azért, mert Közép-Európában több helyen is jól érzi magát a szelídgesztenye.
Fotó:
pixabay.com
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.