Menü

Valóban nagyobb a babák súlya a terhességi vitaminoktól?

Nagyon sok helyen elhangzik, hogy az egyre nagyobb súllyal születő babák hátterében a terhességi vitaminok szedése áll. De vajon mi az igazság, ezek a vitaminok tényleg növelik a babák súlyát, vagy mindez csak közhiedelem?

Érdekes módon abszolút közkézen forog az az információ, hogy a terhességi vitaminok növelik a babák súlyát, de ezt a tényt csak az édesanyák kb. negyede véli igaznak. Háromnegyedük arról nyilatkozik, hogy a terhességi vitaminok szedése mellett is normál súllyal született a babájuk, vagy hogy már több terhességük volt, és egyiknél szedtek vitamint, a másiknál nem, de ez nem befolyásolta a baba súlyát.

Bár abban eltérnek a vélemények a szakemberek között, hogy a terhesség mely szakaszaiban ajánlják a vitaminok szedését, azt mindegyikük határozottan állította, hogy nem a terhesvitaminok miatt születnek nagyobb súlyú babák.

Mindez azért fontos a kismamáknak, mert a nagyobb súlyú csecsemők világra hozatala jóval nehezebb, mint a kisebb súlyú babáké.

A terhességi vitaminok maximum annyiban befolyásolhatják a magzat súlyát, hogy az édesanya étvágya megnövekedhet a vitaminok révén, így többet eszik, és a baba is jobban hízik. Más lehetséges összefüggést nem találtak, és a vitaminkészítmények étvágynövelő hatása sem válik be mindenkinél.

Az viszont tény, hogy elég aggasztó a helyzet az egészséges táplálkozás kapcsán: a magyar emberek nagy része még mindig nagyon egészségtelenül táplálkozik, és ez a tény sok kismamára is igaz – természetesen óriási tisztelet a kivételnek. A cukros, finomlisztes ételek hizlalnak, és ha a várandós anyuka ilyesmit fogyaszt, akkor azzal nem csak ő hízik jobban, hanem a magzat is. Egyre több a finomított, magas kalória- és szénhidráttartalmú étel, így nehéz megtalálni az egészséges alternatívákat. A testmozgás, sport nehezebb nagy hassal, és a fókusz is áthelyeződik a babavárásra, a felkészülésre. Ezen tények közrejátszanak abban, hogy a baba (és esetleg a mama) jobban hízik, a csecsemők pedig a korábbinál nagyobb súllyal születnek.

További tényező lehet, hogy ha a terhességi cukorbetegség esetén a kismama nem tartja be a diétát, akkor nagyobb súlyú lehet a baba, ugyanis a magzat szervezete ennek okán több inzulint termel a megemelkedett vércukorszinthez szokva, ez pedig a növekedést fokozza. Márpedig Magyarországon minden 10-11. nőt érint a terhességi diabétesz.

A vitamin megválasztása azonban nagyon fontos: nézzük meg azok összetételét, vitamintartalmát, és természetesen az ár-érték arányt is. Az sem mindegy, hogy szintetikus, vagy organikus vitamint fogyasztunk. És nem utolsó sorban ne feledkezzünk meg kismamaként sem a változatos étrendről és az egészséges táplálkozásról, amelyekbe vitamindús élelmiszereket illesztünk. Ma már ódákat zengenek a szuperélelmiszerekről, ezeket mindenképpen érdemes beilleszteni a menübe. 

Fotó:
pixabay.com

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?