Menü

Nem mindegy, milyen alvási körülményekhez szoktatjuk a babákat

Ön milyen alvó? Felriad minden apró zajra, zavarja az óra ketyegése, vagy ágyút lehet robbantani, miközben alszik, akkor sem ébred fel? Tudta, hogy mindez jelentős mértékben attól függ, hogy milyen alvási körülményekhez szoktatták gyermekkorában?

Érdekes módon mindez egy tanult folyamat. Kutatások igazolják, hogy azok az emberek, akiket csendhez és sötéthez szoktattak kisebb korában, később is csak teljesen nyugodt körülmények között tudnak pihenni. Összehúzott függönyök, vagy leengedett redőny, és teljes csend kell ahhoz, hogy könnyen elaludjanak, és könnyebben felébrednek a szokatlan hangokra, mint azok, akiknél a szülők nem finomkodtak, és nem halkították el a hangjukat, amikor a baba aludt. Az utóbbi táborba tartozók azok, akik bárhol és bármikor képesek elaludni, ha fáradtak, ugyanis nem zavarja őket, ha például szól a tévé.

Egyszerűen hangzik, de mindez nagy vívódás a szülőknek. A legtöbben meg vannak győződve az alvás szentségéről, miszerint erre rá kell hangolódni, és a gyermek könnyebben elalszik, és nyugodtabb, pihentetőbb alvásban lehet része, ha csend és sötétség, meghitt hangulat veszi körül. Arról nem is beszélve, hogy melyik kisgyerekes szülő ne örülne, ha végre elalszik a gyermek? Igyekszünk hát mindent megtenni, hogy aludjon is, amíg csak lehet: ha kell, még a papucsot is mamuszra cseréljük, és a házaspárok közötti kommunikáció is a sugdolózásra korlátozódik, csak lehessen még nyújtani egy kicsit az alvási időn. Mert ilyenkor a szülő kicsit fellélegezhet, arról nem is beszélve, hogy nem egyszerű eset a kialvatlan, nyűgös csemete.

Ilyenkor nehéz elfogadni, hogy esetleg éppen azzal teszünk jót a gyermeknek, ha „életszerű” körülményekhez szoktatjuk, ami az alvást illeti. A jelenség hátterében a habituáció nevű pszichológiai jelenség áll: ennek köszönhetően az ember hozzászokik az olyan ingerekhez, ami gyakran éri őt, így egy idő után képes azt kizárni és természetesnek venni. Ilyen az, ha hozzászokunk az óra ketyegéséhez, és hamarosan már fel sem tűnik annak hangja. Ez gyakorlatilag a tanulás legegyszerűbb formája.

Ennek köszönhetően ha tágítjuk a gyermek alvási ingerküszöbét csecsemő- és kisgyermekkorban, akkor később rugalmasabb lesz az alvás terén, ezzel pedig megkönnyítjük az életét – de hosszú távon a sajátunkat is.

Persze azért nem porszívózásra ösztönözzük a kedves szülőket alvási időben, de a teljes néma csend nem biztos, hogy a hosszútávon kedvező megoldás.  

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?