Nem mindegy, milyen alvási körülményekhez szoktatjuk a babákat
- Dátum: 2014.11.19., 15:21
- alvás, alvási szokások, csecsemőkor, csend, gyermekkor, habituáció, inger, ingerküszöb, kisgyermekkor, nyugalom, pihenés, pszichológia, rugalmasság, szoktatás, tanulási folyamat
Ön milyen alvó? Felriad minden apró zajra, zavarja az óra ketyegése, vagy ágyút lehet robbantani, miközben alszik, akkor sem ébred fel? Tudta, hogy mindez jelentős mértékben attól függ, hogy milyen alvási körülményekhez szoktatták gyermekkorában?
Érdekes módon mindez egy tanult folyamat. Kutatások igazolják, hogy azok az emberek, akiket csendhez és sötéthez szoktattak kisebb korában, később is csak teljesen nyugodt körülmények között tudnak pihenni. Összehúzott függönyök, vagy leengedett redőny, és teljes csend kell ahhoz, hogy könnyen elaludjanak, és könnyebben felébrednek a szokatlan hangokra, mint azok, akiknél a szülők nem finomkodtak, és nem halkították el a hangjukat, amikor a baba aludt. Az utóbbi táborba tartozók azok, akik bárhol és bármikor képesek elaludni, ha fáradtak, ugyanis nem zavarja őket, ha például szól a tévé.
Egyszerűen hangzik, de mindez nagy vívódás a szülőknek. A legtöbben meg vannak győződve az alvás szentségéről, miszerint erre rá kell hangolódni, és a gyermek könnyebben elalszik, és nyugodtabb, pihentetőbb alvásban lehet része, ha csend és sötétség, meghitt hangulat veszi körül. Arról nem is beszélve, hogy melyik kisgyerekes szülő ne örülne, ha végre elalszik a gyermek? Igyekszünk hát mindent megtenni, hogy aludjon is, amíg csak lehet: ha kell, még a papucsot is mamuszra cseréljük, és a házaspárok közötti kommunikáció is a sugdolózásra korlátozódik, csak lehessen még nyújtani egy kicsit az alvási időn. Mert ilyenkor a szülő kicsit fellélegezhet, arról nem is beszélve, hogy nem egyszerű eset a kialvatlan, nyűgös csemete.
Ilyenkor nehéz elfogadni, hogy esetleg éppen azzal teszünk jót a gyermeknek, ha „életszerű” körülményekhez szoktatjuk, ami az alvást illeti. A jelenség hátterében a habituáció nevű pszichológiai jelenség áll: ennek köszönhetően az ember hozzászokik az olyan ingerekhez, ami gyakran éri őt, így egy idő után képes azt kizárni és természetesnek venni. Ilyen az, ha hozzászokunk az óra ketyegéséhez, és hamarosan már fel sem tűnik annak hangja. Ez gyakorlatilag a tanulás legegyszerűbb formája.
Ennek köszönhetően ha tágítjuk a gyermek alvási ingerküszöbét csecsemő- és kisgyermekkorban, akkor később rugalmasabb lesz az alvás terén, ezzel pedig megkönnyítjük az életét – de hosszú távon a sajátunkat is.
Persze azért nem porszívózásra ösztönözzük a kedves szülőket alvási időben, de a teljes néma csend nem biztos, hogy a hosszútávon kedvező megoldás.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?