Menü

Szúrós méregtelenítő

  • Dátum: 2014.12.17., 14:21

A szamárkórót jól ismert gyomnövény. Azt már jóval kevesebben tudják, hogy az egyik legkiválóbb májvédő hatással bíró gyógynövény is egyben.

A legenda szerint a Jézussal menekülő Mária futtában megszoptatta Jézust, a teje ráfröccsent egy virágra és ebből lett a máriatövis. Innen ered számtalan népnyelvben használatos neve: máriabogáncs, Szűz Mária tövise, Boldogasszony teje is, de szamárkóróként pápa fűként is ismerik.

Az ókorban is szívesen használták a görögök és a rómaiak különböző betegségek gyógyítására, de a középkori gyógyszerkönyvekben is megemlítik, mint erős görcsoldót, hasfájást enyhítő, étvágygerjesztő gyógynövényt.

A fészkesvirágú növények közé sorolható be - szúrós fészekpikkelyek veszik körül a lila virágzatot, amelyben megbújnak a gyógyhatású fényes, fekete magvak.

A máriatövis elsősorban a szervezet méregtelenítő központját, a májat erősíti. Ezt a hatását a szilimarinnak nevezett vegyületeinek köszönheti. Ez az anyag nemcsak megelőzi a májkárosodást, hanem a regenerációt is segíti. Sőt, a különböző mérgező, májat károsító anyagok hatását is blokkolja, így például többféle gombamérgezés esetén is bevetik. A krónikus májgyulladás, májzsugor, Hepatitis gyógyításában is aktív szerepet vállal.

A máriatövis ezen kívül úgynevezett glutationt is tartalmaz, amely nélkülözhetetlen szerepet vállal a méregtelenítő folyamatokban, a káros anyagok kiürülésében. Sőt, serkenti az új sejtek képződését.

A 2013-ban az év gyógynövényének is megválasztott máriatövis különösen erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású.

Érdemes évente egyszer kúrát tartani, amikor rendszeresen fogyasztunk máriatövis teát, vagy kapszulát és ezzel segítjük a méregtelenítő folyamatokat, a máj működését.

Fotó:
wikipedia

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.