Amikor egy gyerek kórházba kerül...
- Dátum: 2014.12.20., 21:18
- betegség, gyerek, kórház, kórházi látogatás, stressz
Különösen nehéz helyzet, ha egy gyerek kerül be a kórházba, hiszen a gyerekek számára a betegség mellett az idegen helyzet is komoly megpróbáltatást jelent.
Vannak olyan súlyosabb esetek, amikor egy beteg gyereknek hosszú időn keresztül gyakorlatilag a kórház az otthona, de még pár kórházban töltött nap is nagyon megterhelő lehet a gyerekek számára. A gyerekeknél ugyanis nemcsak a betegség jelenti az egyetlen problémát, maga az idegen helyzet is komoly stresszforrás lehet. A gyerekeket egy ilyen szituáció fokozottan megviseli, mivel őket érzékenyebben érinti a megszokott rutinból, illetve otthoni környezetből való kiszakadás.
Egyéves kor alatt még a gyerekek nem fogják fel, hogy hol vannak és mi zajlik körülöttük. Számukra a biztonságot jelentő szülők jelenléte biztosítja a komfortérzetet, így az idegen helyzet nem jelent akkora frusztrációt. Kicsit nagyobbaknál, egyéves kor felett azonban az otthontól, megszokott környezettől való távollét komoly stresszforrás lehet. Ők ugyanis már felfogják, hogy mi zajlik körülöttük, félnek a különböző vizsgálatoktól, ráadásul nem értik a helyzetet, gyakran úgy érzik büntetésből éri őket ez a sok rossz dolog.
Egy- két éves kor felett megnyugtatóak lehetnek a gyerekek számára a szülők jelenlétén kívül, kedvenc játékaik, és az otthonra emlékeztető tárgyak. Ismerősök, rokonok, barátok látogatása is fontos lehet főleg a nagyobb gyerekek esetében, segíthetnek elterelni a figyelmüket a kellemetlen vizsgálatokról, és a betegségről is.
Tervezett kórházi tartózkodás esetén pedig mindenképpen ajánlatos, hogy a szülők felkészítsék gyermeküket a rájuk váró megpróbáltatásokra, illetve az idegen környezet elviselésére. A felkészítés során lényeges szempont, hogy a gyerekek megértsék nem büntetésből kerülnek ebbe a helyzetbe, a cél az, hogy ők jobban érezzék magukat.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?