Fókuszban a bébiételek
- Dátum: 2015.01.01., 19:48
- bébiétel, botrány biotermék, csecsemő, hozzátáplálás, készétel, nyersanyag, tápanyag
Számos előnye lehet a bébiételeknek, főleg a a téli időszakban, amikor egyre kevesebb az elérhető friss, szezonális zöldség és gyümölcs.
A csecsemők hozzátáplálásánál kezdetben a különböző ételek bevezetése, csak nagyon fokozatosan ajánlott, néhány kanál ételért órákat kutyulni nem éppen praktikus. Már ezen a ponton érzékelhető a bébiételek előnye, mellyel időt és energiát spórolunk. Persze nem feltétlenül kell teljesen elfelejtenünk a házi készítésű ételeket, egy alma lereszelése vagy egy krumplipüré elkészítése igazán nem okoz nagy gondot.
A bébiételek speciális receptúrái úgy vannak kifejlesztve, hogy mindig a csecsemő életkorának megfelelő tápanyagokat tartalmazzák, nincs bennük hozzáadott színezékanyag, aroma, illetve tartósítószer.
Szóval tényleg számos pozitívuma lehet egy bébiételnek, főleg, hogy ezek széleskörűen bevizsgált nyersanyagokból készülnek, és azokat elvileg gyártás előtt gondosan átválogatják. Ez mind szép, és nagyon biztató a szülők számára, de mégis komoly kétségeket vetnek fel azok az esetek, amikor kiderül, hogy bizonyos bébiételek mégis káros anyagokat tartalmaznak.
A legutóbbi botrány ezzel kapcsolatban azért volt különleges eset, mert olyan bébiételt érintett, mely biotermékként volt feltüntetve, mégis a svájci gyártású gabonapép atropin alkaloid tartalmazott. Ezek az esetek komoly dilemmát vethetnek fel a szülőkben. Ennek ellenére olyan esetekben, amikor egyébként sem tudunk megfelelő minőségű nyersanyaghoz jutni, akkor még mindig ott a lehetőség, hogy valamilyen kész bébiételt válasszunk, amelyek bizonyos fokig mégis ellenőrzöttebbek.
A kész bébiétel választásánál, érdemes elolvasni figyelmesen az összetevőket. Mivel ugyan káros anyagokat (pl.: hozzáadott színezőanyag, aroma,) nem tartalmaznak, de sokszor az üvegen feltüntetett gyümölcsöt vagy zöldséget csak részben tartalmazzák. Ha például sütőtököt szeretnénk adni kisbabánknak, és a sütőtökös kész bébiétel csak 50%-ban tartalmazza azt, akkor érdemes inkább házilag elkészíteni babánk számára.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?